20 Haziran, 2011

fotoğraflarla Bakü

kiraladığınız takdirde, sahil boyunca bu bisikletlerle gezmek mümkün... aile boyu binebileceğiniz bu bisikletler benim Bakü'de rastladığım en güzel detaylardan. dönmeden önce ben de bir deneme sürüşü yapmak istiyorum :)
kişi başı 2 manat'a Hazar Denizi'nde tekne turu :) öyle görülmeye değer pek bişey yok, deniz de temiz değil ama hava değişikliği açısından ideal olabilir...
Dom Soviet; Azadlıq Meydanı'nda bulunan devasa yapı. 2. Dünya Savaşı sırasında Alman esirlere yaptırılmış. şu anda çeşitli bakanlıkların bulunduğu bir hükümet binası durumunda. görkemli yapısı göz kamaştırıyor.
Kız Kulesi (Maiden's Tower)
Azeriler için Bakü'deki Kız Kulesi eşsiz ve doğuda benzeri olmayan bir sanat yapısıymış. gayet romantik detaylarla süslenmiş çeşitli efsanelere internet aracılığı ile rastlamak mümkün.
Kız Kulesi'ni de sınırları içine alan Eski Şehir (Old City), sizi sokaklarında kaybolmaya çağırıyor. yalnız havanın çok sıcak olmamasına dikkat edin ve fotoğraf makinanız yanınızda olsun. daha detaylı bilgi için buraya  bakabilirsiniz.
Bakü'de sahil boyunca yürüyüş yapabilir, çay bahçelerinde oturabilir, çocuklarınız için kurulmuş lunapark alanlarında onların eğlenmesini ve yorulmasını sağlayabilirsiniz :) sahil boyunca yürümek özellikle akşam saatlerinde çok keyifli.

Targovi; Bakü'de gezmek, alışveriş yapmak, yemek yemek için tercih edilebilecek, sokaklarının trafiğe kapalı olduğu en ideal alanlarından ve  en büyük bölgesi sanırım.
bu kare de Targovi sokaklarından.
kısacası Bakü'de "sokakta hayat" diye birşey hala var ve ben bundan çok keyif aldım. özellikle akşam saatlerinde genciyle, yaşlısıyla, aileleri ve çocuklarıyla... göz kamaştırıcı oluyor hayat :)
tüm bunların dışında geniş meydanlar ve parklar da şehre nefes aldırıyor.

Bakü izlenimlerimin ilk detayları bunlar şimdilik... yeniden görüşmek üzere, sevgiler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder