01 Haziran, 2012

demir adamın doktor notları

geçtiğimiz cumartesi, tam da 5 ay 5 günlükken doktorumuzu ziyaret ettik. kendisine sormak için bir aydır not aldığımız kalabalık listemizle birlikte :)
not aldıklarımı, aldığım cevaplarla birlikte buraya eklemek istiyorum;
 • öncelikle artık 7300 gr ve 63 cm olduk. doğduğumuzdan beri toplamda 4350 gr aldık, tocaman sayılırız :)
 • bu ay da sadece anne sütü vermeye devam. ek gıdaya geçmek ve başka yiyeceklerle tanıştırmak için erken dedi doktorumuz. dedim ki "dişi çıkıyor sanırım, eline salatalık, soğan tutuşturuyoruz, çok hoşuna gidiyor." dedi ki, "yapmayın, bağırsak florasını bozarsınız. erken daha, gerek yok. 1 ay daha sadece anne sütü veriyorsun, su bile yok"
 • daha evvel burada yazdığım demir takviyesi konusu ise benim için çok önemliydi ve yaklaşık 20 gündür rafa kaldırdığımız demir ile ilgili sorularıma da cevap aldım kendisinden; şöyle ki, öncelikle, Türkiye gibi ülkelerde demir takviyesi alınması gerekiyor, bunu ek gıdaya geçişte de beslenme planı ile takviyelemek pek mümkün olmuyor o sebeple "siz bu demir adama bu demir takviyesini mutlaka yapın" dedi.. ve ekledi, bu depolamaya rağmen yetmediği durumlarla da karşılaşılabiliyormuş. bunun üzerine araştırmacı bir anne olarak biraz daha fazla okudum ve okuduklarım arasında paylaşmaya değer olarak şuna rastladım; "ülkemizde yapılan çalışmalar; Nutrüsyonel demir eksikliği anemisinin sık gözüktüğünü göstermiştir. Bunun sonucunda süt çocukluğu döneminde demir takviyesi alanlar ile demir takviyesi almayanlar arasında 6 puan zeka farkı olduğu gösterilmiştir. Sonuçta anne sütü alan bebeğe rutin olarak demir preparatı başlanmalıdır. Eğer bebek yeterli anne sütü alıyor, annenin beslenmesi iyi ve ilk bebek ise 6. ayda demir preparatı başlanmalıdır. Anne daha önce doğum yapmış ve annenin beslenmesi bozuk ise bebeğe 4 .ayda demir preparatı başlanır. Anne sütünü herhangi bir sebepten alamamış bir bebeğe ise eğer adapte mama ile besleniyorsa ilk 6 ay demir takviyesi gerekmemektedir. Bebek 6. aydan sonra da demir takviyeli mama ile besleniyorsa ilave yine demir takviyesi gerekmez. Fakat İnek sütündeki demir konsantrasyonu anne sütünden fazla olsa da emilimi anne sütünden düşük olduğu için, sonuçta inek sütü ile beslenen bebeğe 6. ayda demir takviyesi gereklidir." bu durumda demir takviyesine devam etmeye karar verdim.demir damlası elimize tutuşturulduğunda 4 aylıktık ama biz rötarlı başlamış olduk. böylece bu yazıda sözü edilen " bebek yeterli anne sütü alıyor, annenin beslenmesi iyi ve ilk bebek ise 6. ayda demir preparatı başlanmalıdır." kriterini yakaladık sayılır. çünkü 4. ay da bu bilgiye göre bizim için erken.
  fazla yüklemenin de zararlı olabileceğini okuduğumu söyledim, önce test yapsak da görsek ihtiyacı var mı yok mu? ihtiyaç sabit değil, çok hızlı büyüme çağında ve sürekli kan alarak bunu takip edemeyiz dedi. fazla yüklemenin zararları konusundaki araştırma ve testlerin 3 yaşından büyük çocuklar üzerinde yapıldığını, o dönemde zaten kandaki hemoglobine bakılarak ihtiyaca göre ve preparat değiştirilerek demirin karşılandığını söyledi. özetle bana "korkma" dedi. şimdilik korkmuyorum bakalım :)
 • benim korkulu rüyam demir damlası hakkındaki sorularım bitmedi tabii, dedim ki "hiç istemiyor, yüzünü buruşturuyor, öğürüyor. tadı da gerçekten çok kötü :/ paslı teneke yalıyormuş gibi çocuk?" dedi ki, "anne sütü ile verebilirsin." ilginç buldum tabii hemen sorunun devamını sordum, "kalsiyum demir bağlamayı engellemiyor mu?". cevapladı, "anne sütü bileşimi demir bağlamayı engellemez, aksine yardımcı olur. birkaç damla anne sütü ile 7 damla (kilo başına 1 damla hesabı ile) demiri karıştırıp verirsek ve üstüne emzirirsek faydası bile olurmuş. hem ilginç buldum, hem de sözler doktorumun ağzından çıktığı için inandım. şimdilerde önce deviti, ardından demir damlasını veriyor, üstüne emziriyorum :) umarım o demirler bağlanıyordur :D
 • yürüteç yasak.
 • ayakkabı ne kadar geç o kadar iyi. patik çorap kullanılabilir. hatta keşke havalar ısınsa da ayaklar güneş görse :) mikail, burdan yine sana sesleniyorum, duy artık beni :))
 • güneş kremi kullanalım mı dedim? biodermin mineral güneş koruyucusunu yazdı. şurda okumuştum, zaten mineralli koruyucunun peşindeydim, bu da çok iyi oldu. aslında ideali 11-17 arası güneşe çıkmamak ve eğer o saatlerde çıkılmışsa güneş koruyucuyu güneşten koruyamadığımız yerlere sürmek. mümkün mertebe uzun kollu, açık renkli giydirmek ve kreme ihtiyaç duymamak. ama işte ideali her zaman yakalayamayız diye çantamızda bir koruyucu bulunsun bakalım. hoş güneşi görecek miyiz, orasını kestiremiyorum hala :) mikail?
 • bol bol oturtun dedi. direkt ayağa kaldırmayın, önce otursun dedi. ayaklarının üzerine bastırın dedi. yere bi çarşaf serin, sırtüstü, yüzüstü yuvarlansın dedi. 3. aydan beri yerdeyiz zaten :D
 •  rota aşımızın 2. dozunu da olduk. kaldı bir doz.
 • mama sandalyesine oturtuyoruz dedim, süper dedi :)
daha ne desin, ben memnun, jr. memnun, doktorumuz da bizden memnun :)

kontrolümüzden aklımda kalanlar bunlar. biliyorsunuz ki benim kafamı en çok demir kurcalıyordu, şimdi ikna oldum sayılır. ama tabii araştırmacı anne yanım halen görevde, sonra bi yamuk olmasın :)

sanırım doğru doktoru seçtim, içimden bir ses öyle diyor.bekleyip göreceğiz ...
herkese sevgiler :)

alıntı kısım için bkz: http://www.doktorsitesi.com/yazi/anne-sutu-mu-inek-sutu-mu/6871 yorum: