29 Kasım, 2012

oynasın da büyüsün

Çocuklar, oyunlarla, oyuncaklarla öğreniyorlar yaşamı. sanki oyun oynamak için doğmuşçasına, yaşamlarının ilk dönemlerini hep oyunla geçiriyorlar. büyük bir ciddiyetle oyun oynuyorlar bile denebilir bence :) işte bu yüzden oyun çok ama çok önemli hayatlarında.
bu anafikirden hareketle, Jr. ile aynı dönem aralığında doğmuş birkaç küçük arkadaşımızla buluşuyoruz bir süredir. ilk zamanlarda birbirlerini tanımıyormuş gibi davransalar da son zamanlarda hallerinde, haerketlerinde büyük ölçüde değişiklik var, bunları gözlemledikçe mutlu oluyorum ben. Jr. da oynadıkça mutlu oluyor olmalı ki, dünkü oyun grubu toplantısında öğle uykusuna fena ayak diredi. pes edip kendi haline bırakılınca da hemen oyuna dahil oldu. açıkçası uykuyu atlamasından biraz rahatsız oldum ama daha dönüş yoluna girmeden arabada uyuyakalmıştı yorgunluktan :) neyse dedim, bu defa oynasın da büyüsün :) 

Oyun ve oyuncak çocukların yaşamı öğrenmesinde en önemli araç. Son zamanlarda yaygınlaşan oyun grupları ise çocuğun sağlıklı ve güvenli koşullarda, keşif yapmasına, deneyerek öğrenmesine, yeni beceriler geliştirmesine olanak tanıyor. biz birkaç arkadaş kendi aramızda toplanıyoruz, imkanlar dahilinde haftada 1 gün. ama eğer etrafınızda bebeğinize bulabileceğiniz arkadaşınız yoksa bazı bebek bakım evleri ve kreşleri haftada 2 gün 2şer saat gibi anneli oyun gruplarına açık. çevrenizde araştırmanızı tavsiye ederim.

Sosyalleşme ve öğrenme sürecinin beraber işlediği oyun gruplarında amaç sosyalleşme sürecinde çocuğu oyalamak yerine ona yeni beceriler ve deneyimler kazandırmak. Çocuğunuzu bir oyun grubuna dahil etmek için ideal zaman ise hareketlenmeye başladığı, etrafındaki değişiklikleri algılamaya ve bu değişikliklere tepki vermeye başladığı zaman. biz 10. ayımız bittiğinde bu gruba dahil olduk, bence uygun bir zamandı ama daha erken de olabilirdi. ama gene de geç kalınmış değil kesinlikle.


bu işin; bana mutluluk, ona keyif ve ruhuna sağlık verdiğini adım gibi biliyorum. hep böyle mutlu olsun kuzular, oynasınlar da büyüsünler :)


ps: aslında bir grup arkadaşımız daha var bizim ama o buluşmalardan pek oyunla ilgili fotoğraf yok elimde, o sebeple paylaşamadım. çok sosyaliz çoook :)

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder