14 Mart, 2013

bebekler herşeyin en doğrusunu bilir

bugüne geldik, daha bir kez olsun Jr.ın herhangi bir işine burnumu sokmadım, sokamadım ben. sebebi gayet açık ve net bir şekilde söylüyor zaten kuzu; "ben zamanı gelince yaparım, sen merak etme" mesajı ile üstüne basa basa, altını çize çize, gözümüze baka baka büyüypüp gidiyor işte. bu büyüyüp gitme konusu beni çok üzüyor. ona yetişemiyorum, yetemiyorum, göremiyorum, görsem de doymuyorum dediğim anları toplayıp durmaktan yoruldum çok. daha yavaş büyüsene kuzucuk, ne acelen var? neyse, bu başlıbaşına bir konu, biz meseleye geri dönelim... 
evet, bebekler bilinçli... size düşen işaretleri okumak, onun dilini anlamak. aslında bugüne kadar ona uykuyu, yemeği asla ben programlamadım. o zaten uykusunun geldiğini, acıktığını falan söylüyor. ne kadar uyku uyuyacağına, ne kadar yiyeceğine, ne kadar oynayacağına, ne oynayacağına karar veriyor. yani sizin onunla oturup da bul - tak oynamanıza da gerek kalmıyor. "o sizden yardım istemedikçe oyunlarına bulaşmayın" diyor zaten benim acil durumda başvurduğum, benim için en önemli kaynak olan Tracy Hogg kitaplarında.
şöyle ki; ilk aylarda 2 saat süreyle uyanık kalamayan bizim Jr. zaman içinde gündüz uykularını bu sürelerden günde 3e, 2ye falan kendi programlayıp düşürdü. kaçlarda uyuyup uyanacağına kendisi karar verdi. ben sadece işaretlerini okuyup ona yardım ettim. evet sadece yardım ettim, çünkü bebekler sadece yardım istiyorlar bizden, gerisi onların bileceği iş. ve ben 15 aylık taze bir anne olarak, bebeklerin herşeyi çok iyi bildiğini iddia ediyorum. bir aşama da yemek konusunda oldu. kaldı ki ek gıdaya geçtiğimizde bir sürü soru uçuşuyordu kafamda; "ne zaman ne yedireceğim, ne zaman emzireceğim? neyle doyması gerek, ne kadar yemesi gerek?" çok şükür ki, benim ufaklığım bunu da çözdü. ne zaman, ne kadar yiyeceğine ve ne zaman anne sütü alacağına karar vererek bana yardımcı oldu. bana düşen de ona güzel yemekler hazırlamak oldu :) benzer şekilde gece beslenmesine, hem kademeli olarak hem de kendisi veda etti.
açıkçası ben şanslı değilim, bütün bebekler bu kodlarla doğuyor eminim. zamanı gelince gündüz uykusunu 1e düşürecek, emziği bırakacak, tuvalet alışkanlığı edinecek... benim için önemli olan bunların farkında olup, bebeğimi izlemek, ondan gelen işaretleri dinlemek. kalanı onun halledebileceğini ben artık biliyorum. zaten çok önemli bir nokta da var; eğer bebeğin bioritmine uygun hareket etmez ve kendi yaşamınıza göre bir saat kurup uygulamaya çalışırsanız, bu ters tepebiliyor. itirazlar ve mutsuzluklar ve de en kötüsü anne - bebek arasındaki güven ilişkisi zarar görebiliyor. okuduğum yayınlar böyle söylüyor. ben de söz dinliyorum.

anneler, babalar; size nacizane tavsiyem, bebeğinize güvenin, ona güvendiğinizi hissettirin ve işaretleri doğru okuyun. sizin yapmanız gereken sadece ve sadece bu. inanın bana, o size; ne zaman uyuyacağını, ne zaman, ne kadar yiyeceğini, oyun mu, masal mı istediğini, herşeyi ama herşeyi söyleyecektir. en azından bizde durum bu :)
sevgiyle kalın...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder