15 Temmuz, 2013

bebek yatağına veda


Jr. doğumdan sonra 10 aylık oluncaya kadar; benim, yatakodasındaki başucumda duran, 70*140 ölçülerinde, parmaklıklı bir bebek karyolasında uyudu. gündüz uykularında bulunduğum odada uyutabilmek ve de mobil olsun, gezerken yanımızda taşıyalım, heryerde bir yatağı olsun diye düşünerek bir de park yatak almıştık ama zaman içinde oyun alanı halini aldı ve Jr. asla park yatağında uyumadı.
10. aydan sonra da, bebek karyolası benim başucumdan ayrılıp, onun kendi odasına transfer oldu ve Jr. uykuların bir kısmını kendi odasında bu yatakta, büyük kısmını da babasıyla benim aramda sereserpe olacak şekilde uyudu. aslında tam olarak uyudu diyemeyiz. şöyle ki;
eğer Jr. o gün uykuya kendi odasında başlamışsa, uykunun ilk partı nispeten uzun sürüyordu. ama uyanınca kolayca devam etsin diyerek yanımıza aldığımızda sağa sola dönmeler bir türlü son bulmuyordu. onun bu şekilde dönmeleri, benim uykusuz kalmam demekti :/ 
ikinci durumda ise; yani baştan itibaren uykuya bizimle başlıyorsa; uyuduğu saat itibariyle saat başı uyanıyordu. tam olarak uyanmak değil ama beni uyandırıyor ya ona bakalım :) saat başı uyanan bir bebeğin annesinin uyuması yarım saatte birdir bizim evde. zira onu uyut, açılan uykunu toparla, dön yeniden uyu falan... bir çeşit işkence yani.
üçüncü durum; uykuya bizim yanımzıda geçiyor ve ilk uyanmada kendi odasına sepetleniyorsa, bu uykunun ikinci partı gayet uzun ve dinlendirici oluyordu. hem benim açımdan, hem de Jr. açısından.
yani özetle, bilinen tüm doğruların aksine, bizim küçük sevgilimiz artık bizimle değil kendi odasında uyumak istiyordu. 
bebek karyolasında da son dönemde, gündüz uykularından uyandığında gözlemlediğim, parmaklıklara tırmanmaya çalışma operasyonları ve gece uykularını bölen fır dönmeler sonucunda sağa sola çarpmalar uyku kalitesini düşürüyor ve güvenliğini riske atıyordu. 
bu yatak konusuyla ilgili gerek nurturia'da, gerekse başka anne-bebek sitelerinde okuyup  öğrendiklerimden hareketle biz de yeni bir yatak arayışına girdik. en sonunda dün geceki mışıl, güzel, dinlendirici uykumuzu borçlu olduğumuz bu yatağı aldık İkea'dan. 
Jr. da biz de mutluyuz. 
ben her ihtimale karşılık dün gece yatağın etrafına yorganlar, yastıklar dizdim ama çok şükür bir vukuatımız olmadı. netice itibariyle bizim ufaklık, 19. ayın şerefine yeni yatağında, rahat, derin, mışıl ve güzel uykular uyuyacak gibi duruyor. kendi odasında, kendi inip çıkabildiği bir yatakta uyuyan ufaklığın, uyanır uyanmaz size verebileceği en güzel sabah sürprizi; "anneee" diyerek günaydına koşması...
bizden haberler bunlar.
herkese mışıl uykular, keyifli ve bol oyunlu büyümeler diliyoruz :) sevgiler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder