30 Aralık, 2014

aktivite dünyası

Olgu çok bebekkenden beri bir takım motor gelişime ve duyusal gelişime yönelik aktiviteler yapıyorduk zaten. zaman içinde bunları okulda yaptığı için hayatımızdan çıkarmıştık. beraber olduğumuz zamanlarda el sanatları yerine başka şeylerle uğraşıyor, hayatı paylaşıyorduk.
İmge biraz büyüdükçe bu aktiviteler yeniden hayatımıza girdi. şimdi küçük prensesin duyusal ve motor gelişimine yönelik çalışıyoruz zaman zaman.
zaman zaman diyorum çünkü iki çocuklu hayatta ben herşeyi birarada idare etme konusunda pek de becerikli sayılmam.

Olgu'nun okulu 10 gündür tatil. daha da birkaç gün var okulların açılmasına. hal böyle olunca evde çocukları oyalayacak ve eğlendirecek türden şeyler icat etmek gerekti.

dün yaptığımız "oobleck" bunlardan sadece biri.
acayip de eğlenceli :) bir lise öğrencisiyken laboratuardan yürüttüğüm ve cebime koyup eve getirdiğim civa parçacıklarını hatırladım :D evet tehlikeli, ama bizler tehlikenin göbeğinde büyümüş bir nesiliz değil mi :)) o zaman kimse bize bunların zararlarından söz etmiyordu. yaşadığımız adrenalin ve tehlike dolu çocukluğun içinden çıkıp da nasıl hayatta kalmışız hayret verici :)

neyse ki bu "oobleck" çok da tehlikeli birşey değil. içinde nişasta, su ve gıda boyası kullandım. boyaya çok da gerek yok aslında, duyusal olarak yeterince ilgi çekici.
2 cup nişasta 
1 cup su
ve istediğiniz renk gıda boyasını karıştırarak bu sihirli karışımı elde ediyorsunuz ve sonra çocukları bununla başbaşa bırakıyorsunuz ve şaşkınlıkla karışık keşfetmelerini izliyorsunuz.

biz çok eğlendik :)

daha ayrıntılı okumak için şu linklere gidebilirsiniz;

http://www.scientificamerican.com/article/oobleck-bring-science-home/
http://www.instructables.com/id/Oobleck/
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder