20 Aralık, 2010

gönüllü okuyucu olmak

Az sonra anlatacaklarımı günlerdir düşündüğümü söyleyebilirim. Bulunduğum yerde çok fazla boş vaktim var ve sosyalleşmek adına pek çok alternatifin olduğu bir ülkede sayılmam. 

Bu boş vakti bir şekilde "faydalı" olarak geçirmek gerektiğine inanıyorum. Öyle ki faydası benden çıkmalı, başkalarına da ulaşmalı. Ne yapmalı, ne etmeli diye düşünürken aklıma bir zamanlar görme engelli dostlarımız için düzenlenen sesli kitap projelerinin olduğu geldi. Ben de buraya gelirken çok sıkılacağımı baştan öngörerek bavul dolusu kitapla gelmiştim, bunları seslendirmek için bir bilgisayar ve bir kulaklıklı mikrofondan başka hiçbirşeye ihtiyacım yoktu. Öyleyse ben bu işi yapabilirdim, muhteşem bir fikirdi.

Hemen araştırmalara başladım, ne yazık ki ulaşmaya çalıştığım bir çok sesli kitap projesine ait web sayfası çalışmıyordu ya da güncel değildi. Çok sevdiğim bir arkadaşım vasıtasıyla Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı (GETEM)'na e-posta kanalıyla ulaştım. Çok değerli hocam sayın Fikret Adaman ve Engelsiz Erişim Grubu Üyesi ve GETEM Direktörü Engin Yılmaz hiç gecikmeden bana geri döndüler ve gönüllü okuyucu olabilmek için neler yapmam gerektiğini içeren dokumanları bana gönderdiler. 

Şimdi sırada bu dokumanları inceleyip, gerekli notları almak ve 5dk.lık bir deneme kaydını kendilerine ulaştırmak var. Ardından eğer gönüllü okuyucu olma yolunda kabul görürsem, büyük bir hevesle elimdeki kitapların çoğunu belki de hepsini seslendirmeyi diliyorum.

Ancak hangisinden başlayacağıma henüz karar veremedim, Chris Cleave'in Küçük Arı'sı mı yoksa Richard Bach'ın Hipnozcu'su mu? Ayşe Kulin'den Füreya ya da Aret Vartanyan'dan Bir Nefes İstanbul da olabilir. Belki de şu anda okumakta olduğum Üstün Dökmen'e ait Miyase'nin Kuzuları başlangıç için ideal olabilir.

Bu güzel projeye katkıda bulunacağım için çok heyecanlıyım. Birilerine ışık olabilmek düşüncesi bile içimi ısıtıyor. Birileri için sihirli bir değnek olabilirmişim gibi...

1 yorum:

  1. ne güzel bir şey.önceleri çok kitap okuyan biri olarak ben en son yaklaşık bir yıl önce elime aldım içinde kaybolup beni başka diyarlara götüren bir kitabı.ne oldu da kitap okumaz oldum diye düşüdüm şimdi.
    ama ben senin yaptığın gibi seslendirme yapamam.isterdim aslında hem kendim için hemde göremeyenlere göz olmak için.ama benim sesli okumakla problemim var.birazcık hızlı okurum.yavaş okumaya çalışınca da imla hataları alıp başını gidiyor :))
    jr sayesinde masal kitapları seslendirmeye başlarsın.sesinin tınısı masallara çok uyacaktır diye düşünüyorum.

    YanıtlaSil