02 Şubat, 2011

kefir mucizesi

uzun zamandır evde kefir mayalıyorum, size bundan sözetmek istedim.
kefir, sağlığımız için bir mucize olabilecek nitelikteki tüm özellikleri bünyasinde barındıran bir içecek. 

basitçe evde yapabileceğiniz ve sizi çok uğraştırmayacak yöntemimi anlatmadan önce kefirin mayasını elde etmeniz gerekiyor. kefir mayasını İzmir'de Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden ve Ankara'da Gazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden temin edebilirsiniz ya da mayalayan bir yakınınızdan size de biraz maya vermesini rica edebilirsiniz ;)

kefir mayası ufak bir karnıbahar parçacığını andıran bir görüntüye sahip ve siz mayaladıkça ürüyor, bu yüzden mayanızı yakınlarınızla paylaşabilirsiniz.

nasıl mayalıyorum?
  • hazır litrelik kutu sütü alıyorum ve kapağını açtıktan sonra içine kefir tanelerini atıyorum.
  • kefir yakşalık 48 saat içinde istenen kıvamı alacak şekilde mayalanıyor. elbette oda sıcaklığında bekletiyorsunuz, kesinlikle buzdolabında değil. mayalanma sıcaklığı 20-30 derece arasında ideal.
  • daha sonra içinde kefir mayalarımızın bulunduğu ve artık kıvamını aldığını gördüğüm kefiri plastik bir süzgeç yardımıyla süzüyorum ve şişeleyip buzdolabına koyuyorum. soğuk içmenizi tavsiye ederim.
  • süzgecin üstünde kalan kefir mayalarını plastik bir kaşıkla küçük cam bir kavanoza doldurup, üzerini geçecek kadar içme suyu ekliyorum ve buzdolabına alıyorum. kefir taneleri kesinlikle metal bir şeyle etkileşime geçmemeli, buna çok dikkat ediyorum :)
  • buzdolabında bu halde bekleyen kefirin başına hiçbirşey gelmiyor, yeniden mayalamak istediğimde ilk maddelerdeki işlemleri tekrarlıyorum.
kefir hakkında daha detaylı bilgi için buraya ve kefirin faydaları konusunda daha fazla aydınlanmak için de buraya bakabilirsiniz.

sağlıkla kalın :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder