20 Eylül, 2015

Topluma karşı "ben"

Siz ne kadar, cinsiyet vurgusu yapmadan çocuk buyutecegim,  desenizde; toplum 4 yandan bunu vurgulayarak büyütüyor çocuklarımızı. Hepten kontrolsüz kalmiyoruz tabii, ben bu ayrımın önüne geçebilmek için kendimce yöntemler geliştirdim ama bu cinsiyete vurgu yapan oyuncaklardan,   yiyeceklerden, kıyafet ve renklerden bunalmış durumdayım.
En son gözüme carpan,  o çok sevdiğim Lego markasının da "kız cocuklar" için geliştirdiğini gördüğüm friends serisi mesela. Kız çocuk için vurgulanan renkler pembe, lila renklerin ağırlığı ve de toplumun kadınlara yüklediği imajlara uygun tasarlanmış resmen. Oldum olası " kiz" çocuklar için uygun görülen oyuncakci raflarini sevmem zaten. Ütüler,  bebekler, makyaj takımları,  temizlik setleri, mutfaklar... Ben bu oyuncakların bir kısmını aldım evet, ama henüz İmge yokken, Olgu için. Mutfak aldım mesela, erkek çocuğa tamir seti alsana, daha uygun diyen oldu.  Neden, oğlum mutfağa girmesin mi?
Neticede, bir oyuncakcida en sevdiğim reyonlar erkek çocuk için ayrılmış olanlar. Teknik, mekanik, dizayn ne ararsan var. O yüzden bizim eve oyuncaklar genelde ordan alınıyor.  Tamir setiyle imge de oynuyor olgu da. Oyuncak mutfakta, ikisi de yemek yapıyor çoğu zaman. Doğrusu da bu zaten, oyuncaklar cinsiyetsizdir. Oyuncağın kızı erkeği olmaz. İkisi de bebekle ve arabayla oynayabilir.
Gelelim süpermarket raflarina. Kız çocuk için yapılan prensesli ambalajlar, erkek çocuk için yapılınca ya bir süper kahraman yada robotlu falan. Yani eve prenses ambalajlı birsey girerse,  olgu yemeyecek mi o şeyden?  İnanılır gibi değil.  Buna kendini kaptıran anne babalar kızları için frozenli, oğulları için Transformersli paket ararken çok yorulabilirler benden söylemesi 😀
Başka bir konu renkler. Kızlar pembe, erkekler mavi ya hani,  işte o konu. 
İmge'nin 1 yaş gününde hazırladığım mavi siyah tütünün üzerine , kızım için mavi bir tişört arayıp gezerken çok yorulmuş ve cok kizmistim. Bütün kız çocuk reyonlari pembe, Mor,  lila ve beyaz ağırlıkta.  Elbette başka renkler de var. Ama bulması zor ve sıkıntılı.

Ama ben bu sıkıntıyı asacagim. Cinsiyet vurgusu yapmadan buyutecegim çocuklarımı. Oyuncaklar da cinsiyetsizdir,  yiyecekler de.
Günü geldiğinde,  bozulan muslugun contasini imge de degistirebilmeli olgu da. Gelen misafirine olgu da çay demleyebilmeli imge de.
Çünkü hayat böyle. .. Böyle olması gerekiyor 😊


2 yorum:

  1. Taha nin en sevdigi renk pembe :) hic mudahele etmiyorum. Babasi yuzunden senin kadar rahat oyuncak alamiyorum ben ama insallah bir kizim olursa Taha da bende cok eglenecegiz :) bu arada daha sık yaz ozleniyorsun :) şebnem

    YanıtlaSil
  2. Taha nin en sevdigi renk pembe :) hic mudahele etmiyorum. Babasi yuzunden senin kadar rahat oyuncak alamiyorum ben ama insallah bir kizim olursa Taha da bende cok eglenecegiz :) bu arada daha sık yaz ozleniyorsun :) şebnem

    YanıtlaSil