18 Haziran, 2011

Bakü Rüzgarı

rüzgarlı şehir, Bakü'deyiz. bebeğim ve ben birlikte, ilk yolculuğumuzu yeni işi için burada bulunan babamıza doğru yaptık. yolculuğumuz Ankara'dan direkt uçuşla 2 saat sürdü ve çok rahat geçti.
burada eşimin 3. katında çalıştığı, 16 katlı bir binanın 16. katında kalıyoruz. karşımızda Hazar Denizi'nin mavisi ve sonsuza uzarmış gibi görünen ufuk... yağmurları ve henüz ısınmayan havayı da Ankara'da bıraktık gibi görünüyor, çünkü hava oldukça sıcak. bizim oralara gelmeyen yaz buralara çoktan gelmiş gibi görünüyor.
gündüzleri sıcaktan dolayı balkona bile pek çıkmıyoruz, çünkü güneş bizim için zararlı. ancak akşamları birlikte uzun yürüyüşler yapıyoruz. kaldığımız yerden Targovi'ye yürümek, orada biraz yemek molası vermek daha sonra deniz kıyısı boyunca yürüyerek Azadlıq Meydanı'na gelmek ve oradan odamıza dönmek 3 saate yakın sürüyor. bazen çok yoruluyoruz ama olsun bu birlikte geçen zaman çok değerli.
ayrıca Bakü hakkında edindiğimiz ilk izlenimler çok olumlu. şehrin dört bir yanında parklar, meydanlar ve geniş kaldırımlar var. adım  başı bir opera, tiyatro salonuna rastlıyorsunuz. gerçekten şehircilik anlayışı gelişmiş, ya da etkisi altında kaldığı kültürlerin izini, hakkını vererek taşıyor. gerçekten çok beğendim.
ayrıca bol bol fotoğraf çekiyoruz, yakın zamanda burada sizlerle birkaçını paylaşacağım. şimdilik haberler böyle.
sevgiler...

1 yorum: