27 Şubat, 2012

uyuyoruz, büyüyoruz

açıkçası sanırım çok şanslı bir anneyim. çünkü jr. artık 2 aylık ve bu süreye oranlarsak çok uzun zamandır güzel uykular uyuyor. gündüz uykularımız da gece uykularımız da çok düzenli ve güzel. tabii hemen buraya bir mavi boncuk koymalı :)
peki bunun böyle olabilmesi için ben neler yaptım, size onlardan sözedeyim istiyorum.

 
 • bebeğin geceyi ve gündüzü ayırt edebilmesini sağlamak için gündüzleri bulunduğumuz odada uyumasını sağladım. yani televizyon açıkken, ben telefonla konuşurken, yemek yaparken, kısacası gündüz hayat nasılsa o halde, ışıkta ve seste uyuyabilmesini öğrettim. ilk günler çok kaliteli gündüz uykuları uyumadık ama son 2 haftadır bu uyaranlara artık alışmış olduğundan mışıl mışıl uyuyabiliyor.
 • 3 saatte bir emerek beslenen bir bebeğin 1 saat uyanık kalması ve 2 saat uyuması idealmiş. bizimkisi emdikten sonra 1 saat uyanık kalıyor evet o kısım doğru ama uykumuz 2 saat değil 1-1.5 saat. gene de ideale biraz yaklaştığımız için jr. da ben de mutluyuz :)
 • gece uykularımızın kalitesi açısından onu yatağına aldığımız saatte, yani akşam 8de, babayla konuşacaksak kısık sesle konuşuyoruz. odaya bir masa lambası koyduk, oda ışığını değil de onu kullanıyoruz. bu daha loş bir hava verdiği için jr.ın gece olduğunu anlaması daha kolay oluyor.
 • bu düzene alışan jr. geceleri gerçekten sık sık uyanmadan 3-4 saatlik blok uykular uyuyabiliyor, tabii ki biz de sayesinde uyumuş dinlenmiş oluyoruz. aralarda uyandığında da sessizce emiyoruz ve uyumaya kaldığımız yerden devam ediyoruz. üstelik son 2-3 gecedir akşam 8de uyuyunca gece 2ye kadar hiç uyanmadan uyuyabiliyoruz. (bir mavi boncuk da buraya lütfen)
 • gece uykularına eşlik eden emzirme ve alt açma seanslarında kendisiyle konuşmadan, gülücüklerine karşılık vermeden ve loş ışıkta alt değiştirme yaparak vakit geçirmek çok sıkıcı ve zor olsa da bu sıkıcılığı onun da kavramasını ve işini bitirip tekrar uyuması gerektiğini anlaması çok uzun sürmedi neyse ki. ben kendimi çok zor tutuyorum kolları bacakları öpmeden, onu gıdıklamadan durabilmek için :)) ama başarıyorum ve bizim tostos derin uykularına kaldığı yerden devam ediyor.
 • tüm bu rutinin sonunda gece uykusunu almış ve dinlenmiş olarak sabahları 6da dinamo gibi uyanan jr.ın keyfine doyum olmuyor. o seansta kendisini öpmek, ısırmak, mıncıklamak serbest :) anne ve babasına bu güzel uykuları uyuma şansı veren bu bebeği ne kadar öpsek azdır bence :)
 • ve tabii ki tüm bu uyuma seanslarında jr.ı asla sallamıyoruz, uzun uzun kucakta taşımıyoruz. yatağına yatırıp az biraz pışpışlıyoruz, o kendisi dalıyor zaten ;)
 • son olarak uykusuz anneler kulübü ne beni Tracy Hogg ile tanıştırdığı için sonsuz teşekkürler. kendisi Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler olarak çevrilen Baby Whisperer adlı kitabın yazarı. ben henüz kitabını okuma fırsatını bulamadım ancak uykusuz annelerin bu konuda yazdığı tüm yazıları okudum ve jr. a uygun olanlarını uyguladım. ilk fırsatta kitabı da edinip okuyacağım.
işte böyle... 2. ayımızı yeni bitirdiğimiz şu günlerde böyle böyle uyuyoruz ve büyüyoruz, tam yemelik oluyoruz. belki bu yazı başka birilerinin de uykusuz gecelerine son verir. jr ve ben taktiklerimizi paylaşmaktan mutluyuz :))

13 yorum:

 1. çoook çok güzeeel bir yazı olmuş:)yüreğinize sağlık:):) benim kızımda 2.5 aylık tecrübelerinizi göz önünde mutlaka bulunduracağım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. uzun, mışıl, güzel uykular dilerim kuzunuza :) teşekkürler çok.

   Sil
 2. Canım altını açtığında kirli mi oluyor temiz mi merak ettim. Benim bebeğim 5 aylık 2. aydan sonra gece alt açmalarını kesmiştim. Bebekler altını açtığın saati de kendine rutin belirliyor ve o saatte altına da yapıyor :) Benim bebeğimin hala geceleri altını açmıyorum akşam bağlıyor sabah açıyorum gece altını ıslatmıyor. Sabah kurulu saat gibi aynı saatte kalkıp altına yapıyor. Bu durum ilerde bezini bıraktırırken gece sana kolaylık sağlar. Bebişine iyi uykular tatlı rüyalar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu yazıyı yazdığımda 8 hafatlıktı, geceleri de kaka yapıyordu. günde 5-6 kez kakalı bez temizliyordum ben :) sonradan zaman içinde bu kakalar azala azala günde bire düştü ve artık açmıyoruz gece altını. ben de yaklaşık 4 aylık olduğundan beri gece 8de bağladığım altını sabah 6da açıyorum. gecede hala 2 kez uyanıyor ama hala ana besinimiz anne sütü, o sebeple emzirmeye devam ediyorum, halimden hala memnunum, yorumunuza ve katkınıza çok teşekkür ederim :)
   hala gece çişini yapıyor ama sabah ilk iş bezimizi çıkarıp çıplak toto keyif yapıyoruz ;)

   Sil
 3. bebeğim 6 haftalık ve memede uyumayı yada kucakta uyumayı seviyor çoğu zaman yatağına yatırırken uyanıyor tekrar pış pış gerekirse meme şeklinde gidiyor bu durum nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, emzik kullanmıyorsa bebeğiniz, emzik vermenizi önerebilirim, böylece sizi yalancı meme gibi kullanmasının ve memede uyumasının önüne geçersiniz.
   ben emzirip, doyduğunu anlayınca emziğini verip, kucağımda uykusu gelene kadar tutup yatağına hep uyanıkken bıraktım. yani yarı uykulu demek daha doğru olur. böylece tek başına uyumayı öğrenmesi kolaylaşır. yarı uykulu bebeğinizi yatağına bıraktıktan sonra poposuna patpat vururken pışpış sesi ile eşlik ederseniz uyumasını kolaylaştırırsınız.
   bunun için size Tracy Hogg'un patpat pışpış yöntemini anlatan yayınları okumanızı hatta Tracy Hogg'un "bebek bakım sorunlarına mucize çözümler" adlı kitabını edinmenizi ve okumanızı tavsiye ederim.

   Sil
 4. benim 1,5 aylık bir bebeğim var gündüzleri çok rahat uyku problemi yok kendi kendine uyuyor fakat gece uyumuyor mızmızlanıyor aglanıyor sonra saat iki buçuk 3 gibi uykuya geçiyor her gece aynı saatlerde. ne yapmam gerekiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba,
   sanırım bebeğiniz gece ve gündüzü birbirinden ayıramıyor. gece uykularını karanlık bir odada uyumasına özen gösterebilirsiniz. gündüz uykularını da sizin yakınınızda bir yerde uyusun tavsiyem. yani siz telefonla konuşurken, radyo açıkken, yemek yaparken... yani siz gündelik hayatınıza devam ederken. bence gündüz uykularında sessizliğe dikkat etmeyin ama gece olunca uyaranları ortadan kaldırıp kısık sesle konuşun ve odanız karanlık olsun.
   karyolasında dönence falan varsa çıkarın derim. bu tip uyaranlar bebeğinizin uyumasını engeller.

   Sil
  2. bende bu söylediklerinizi yapıyordum zaten ama malesef gece uykusunu düzene koyamadım heralde zamana ihtiyacımız var biraz daha gece gündüzümüzü ayırana kadar uykusuz kalıcaz gibi. başka öneriniz varsa sevinirim. bilginiz için tşk

   Sil
 5. 1 aylik oglum var ..uykuyla aramiz hic yok en fazla 1 saat uzun uykusu suruyir ve surekli aglayan bir bebek..ne yapacagimi nasil davranacagimi bilemiyorum..emerken uyuyor sadece geceleri uykusu 1 saat suruyo uyaninca geri uyutmasi da en az bir saat..lutfen yardinmci olun:(

  YanıtlaSil
 6. Arzu hanım bende aynı şeyleri yaşadım.. bizde sorun sütün azalması imiş.. Sürekli süt sağarak ve yetmediği yerde mama takviyesi yaparak ağlama sorununa çözüm bulduk.. öncelikle sorunun aç kalması mi gaz mi vs mi olduğunu bulun.. öncelikli tavsiyem muhakkak bir doktora gidip sutunuzu kontrol etmesini isteyin.. uyku mevzusu ise doktorumuz bize ilk 2 ay bebeğin uyku düzeni olmayacağını söylemişti.. ama ben bebeğim 48 günlükken uyku düzeni kurmaya başlamıştım.. 2 aylıkken düzenini oturttum.. Nasıl düzen oturttugumu ayrıntılı bir şekilde anlatan bir yazı hazırlıyorum ilk fırsatta tamamlayıp size de göndereceğim

  YanıtlaSil