28 Mart, 2012

bebekler hasta olmasın

bizim jr büyüdükçe, hayatın zorluklarıyla karşılaşma yüzdesi artıyor. başımızdaki en son bela; bronşiolit*. bunun ilerlemişi bronşit ve daha sonra bronşiyal astımmış, o sebeple ilerlemesin diye bugünlerde hergün doktorumuzu ziyaret edeceğiz. burun akıntısı ve hırıltılı öksürüğümüz sebebiyle gittiğimiz doktordan bu adı duyduk dün ilk kez ve kendisi jr.a, buharını maske yoluyla soluttukları bir takım ilaçlar verdi. bunun karşısında bizimki, maalesef doğduğundan beri ağlamadığı kadar ağladı. o ağladıkça ben hemşireye kızdım, artık onun ne suçu varsa. işte oğlumun canını acıtanlara öfkelenme duygusu bu sanırım.
neticede hastalığın muhatabı da bizim jr gibi 3 aylık bir bebek olunca; öksüreyim, hapşırayım, sümküreyim de burnum, boğazım temizlensin durumları olmuyor maalesef. bu durumda da o öksürdükçe, burnu tıkandıkça ben perişan oluyorum. soğukkanlılığı elden bırakmamak gerek, o sebepten içten perişan olsam da dışarıdan çaktırmıyorum. bebeğim bir an evvel iyileşsin diye bekliyorum. evet bekliyorum çünkü doktorumuz evde kullanabileceğimiz herhangi bir ilaç vermediğinden bol bol emzirmekten başka elimden gelen başka bişey yok. zaten 6. aya gelene kadar bebeklerin çok fazla ilaç almasından da yana değilim. bu durumda, en azından sütümün kalitesi artsın diye vitamin ve protein ağırlıklı besleniyorum. dilerim jr.ın işine yarar da bir an önce kurtulur bu hastalık illetinden. nasıl başladı bilmiyorum ama bunun bulaşmakla ilgisi varmış doktorumuzun söylediğine göre. eğer çevremizde, evimizde hasta varsa ondan almış olabilirmiş. öyle soğuk almakla falan ilgili değilmiş, viral bir hadise kendisi. düşününce, geçen cumartesi aylık kontrol sebebi ile hastanedeydik, sanırım ordaki hasta bir başka çocuktan kaptık virüsümüzü.
neticede dün bütün gece onu dinlemekle geçti, nefes alışverişini, hırıltısını... ağzı açık mı uyuyor, burnu tıkalı mı... aile hekimimiz, "nefes alamadığını farkederseniz, nabzı 60ın üzerine çıkarsa çocuk acili olan bir hastaneye gidin" dediğinden biraz da korkarak, sürekli dinledim. neyse ki güzel uyudu, sabah 4buçukta biraz sıkıntısı oldu, hemen burnuna birkaç damla serum fizyolojik vererek başını yükselttik ve sonrasında gene rahat uyudu. bugün yeniden görecek kendisini doktorumuz. dilerim çabucak iyileşsin benim minik kuzum ve hiç hasta olmasın benimki de dahil diğer bütün minik kuzular. yoksa ben tüm uykularımı ona vermeye hazırım.

*Bronşit ciğerlerin bronşlarını, bronşiolit ise; bronşiyolleri tutuyor. Bronşiolit, akciğerlerin küçük hava yollarında tıkanıklığa neden olabilen iltihabi bir durum. Genellikle bir aydan büyük ve iki yaştan küçük çocuklarda, en sık olarak da altı aylık bebeklerde rastlanıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder