07 Mayıs, 2012

demir adama demir takviyesi

bebeklerde demir damlası kullanmaya 4. ayda başlıyormuşuz, 4. ay kontrolümüzde sağlık ocağında hemşireler tarafından elimize tutuşturulan "ferro sanol"den bunu anladık :)
tabii jr. damlaya başladı ben de araştırmaya.
kilogram başına bir damla olarak ölçülendirilmiş verilecek olan miktar. kilomuz 6680 gr olduğundan hergün 7'şer damla verdik. verdik ama ilk günler ne olduğunu anlamadan kaşıktaki şurubu yutan, sonra da suratını buruşturan jr, sonraları kaşığı görüp kokuyu alınca çeneyi kapatmaya ve şurubu reddetmeye başladı. zor bela ağzına değdirdiğimizde ise öğürüyordu. üstüne üstlük sağa sola dökülen demir damlalarının oluşturduğu lekeler hiçbir şekilde temizlenmiyor, değdiği her yerde her yerde pas lekelerimiz oluştu :) bu süre 10 gün sürdü.
kullandığımız demir damlası "ferro sanol" +2 değerlikli demir içeriyor. +2 değerlikli demirin tadı çok kötü oluyormuş meğer, "tadı damağımıza uygun bir demir damlası?" diye google amcaya sorunca sonuç ekranına hemen tadı daha güzel olan, +3 değerlikli bir demir damlası "ferrum fort" geldi. yeteri kadar araştırma yapmadan "tadı daha güzel" yorumunu beğenip aile hekimimizi aradım. kullanabilirsiniz dedi. eh o da demir bu da demir sonuçta. yalnızca +3 değerlikli demirin bir damlası +2 değerlikli olanın 2.5 katı ağırlığında olduğundan ölçüde bir değişiklik olacaktı, hepsi bu.
akşamına babamız alıp geldi. ancak geldiğiyle kaldı çünkü içindekiler kısmında hem "methylparaben" hem de "propylparaben"in adı geçiyordu. bu meşhur ikili; ilaç ve kozmetik sanayiinde kullanılan ve büyük ihtimal kansorejen etkileri olan koruyucular. elbette bunları içeren bir zehir olan "ferrum fort"u sırf tadı güzel diye jr.a veremezdik, vermedik.
neticede jr. 4.5 aylık oldu. anne sütü ile birlikte demiri verirken, iki öğün arasında veriyorduk, sebebi belli; kalsiyum demir bağlamayı engelliyor. demir emilimini arttırmak için c vitamini ile almak daha uygun. yani meyve suları ile verilebilir. bu durumda anne ve baba olarak verdik kararı. jr.ın 6 aylık olup ek besinlere başlamasını bekleyeceğiz.o zaman meyve suyunun içine karıştırıp verebileceğiz ve ne jr sıkıntı çekecek ne de biz :) 
üstelik demir takviyesi yapılması gereken bebekler için şöyle bir tablo çizilmiş; anne, gebeliğinde kansızlık yaşadıysa, bebek yeteri kadar emmiyorsa ve annede emzirme döneminde kansızlık varsa... şahsım adına gebeliğimde 9a düşen hemoglobinimi bir diyetisyen edasıyla bir ay gibi kısa bir sürede 14e çıkarmayı başardığımdan ve jr çeneye kuvvet emdiğinden 1.5 ay daha demir damlası yutmazsa bişey olmaz diye düşünüyorum. yalnız bu durumu yakın çevremizle paylaşınca bir vicdan meselesi haline gelip, ruhumu rahatsız edecektir eminim buna. çünkü annelik denen şey, bir bütün olarak vicdan üzerine kurulu.  her kafadan bir ses çıkacak ve felaket senaryoları da türeyecektir. sonra gel de rahat uykular uyu :)) ancak yurtdışında bebeklere demir takviyesi yapılmadığını, ek besinlere geçtiğinde de beslenme planı ile takviye yapıldığını öğrendim arkadaşlarımdan. bu durumda da diyorum ki; hele jr bir başlasın sebzelere, meyvelere; o zaman demirin alasını yüklerim ben demir adamıma.
sonuçta; kafamızı kurcalayan pek çok şey oldu tabii bu demir ilacının gerekliliğini araştırırken. kan tahlili yapılmadan verilen bu demir yüklemesinin sonuçlarını merak ediyoruz. demir eksikliğinde olduğu gibi demir  fazlalığının da sakıncalı sonuçlar doğurabileceğini okudum ben pek çok yayında. 11 puan IQ düşüklüğü, görsel hafıza kaybı vesaire gibi ciddi sonuçlar hem de... anne sütü almaya devam eden jr için demir damlası macerası, 6. ay itibariyle yeniden hayatındaki yerini alacak ancak şimdilik rafa kaldırdık... 
her anne ve babanın bebekle ilgili her konuda bilinçli olması gerektiğini düşünüyorum. doktorlar bir rutine, bir prosedüre bağlı kalarak hareket ediyorlar çoğu zaman, bir istatistik verisi ile verilen demir damlaları gibi mesela. bebeğimizin buna ihtiyacı var mı bilmiyoruz, kan testi yapılmadan da bilemeyiz ama biz kendi adımıza, bu rutinin parçası olmak istemiyoruz. sonuçta da bekleyeceğimiz şunun şurasında 1.5 ay... hadi bakalım :)

ps: nasıl bir pas kokusuysa; demir damlasını bıraktıktan 3 gün sonra bile jr hala demir kokuyordu :D

5 yorum:

 1. dimi ama eğer anne iyi besleniyorsa ve jr larda bolca anneyi emiyorsa gerek bile olmadığını düşünüyorum.hele ki bahsettiğin gibi tahlil bile yapılmadan direk verilmesi ben de kuşku bile uyandırır.bu arada demir takviyeleri kabızlığa da yol açabiliyor.yaşasın anne sütü diyip seni blogun için tebrik ederek konuyu kapatırım :))

  YanıtlaSil
 2. :)) bende jr a 4 üncü aydan bu yana demir takviyesi yapıyorum aynı sıkıntıları bizde yaşadık. doktorumuzla demir kullanma konusunda bi pazarlık yapamadık sıkıntıları göz önünde bulundurarak hatta yukarıda bahsettiğin tadı bi nebze daha iyi olan demir ilacını eczacıların demir damlasını alırken önereceğini ve bizim kabul etmememiz gerektiğini de söyledi.. çok düzenli kullanıyorum diyemeyeceğim çünkü sonuç her zaman başarıyla sonuçlanamıyor.. ne zamana kadar kullanacağımız konusunda ise 2 yaş öncesi jr a yapılacak olan kan testinden sonra belirlenecek.. bu duruma da az bi vakit kaldığı için umudum var ama kafam karışmadı değil bu yazıdan sonra hadi hayırlısı..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bebeklerimize verdiğimiz ferro sanol adlı demir ilacının bazı seri numaraları toplatılmış. seri numarası 071,073,074,,077,078 olanlarda depolama durumunda bir problem olduğu düsünülüyormuş. içeriğindeki kimyasallarda hatalar varmış. diyelim ki elinizde bu seri no'ya ait bir demir damlası var ve siz bugüne kadar kullandınız. sağlık bakanlığı bu durumun bebeğinize ne zarar verebileceği hakkında bilgiye sahip değilmişşş
   ben çok kararsız bi şekilde kullanıyordum zaten. bir gün verip 2 gün vermediğim oluyordu. karasızlığımı, bu yazıda uzun uzun anlatmıştım zaten.
   artık hiç vermeyeceğim :/ göz göre göre ve kan sayımı yapmadan bebeklerimize takviye ilaç verilmesini hiç sağlıklı bulmuyorum.

   Sil
 3. bu sabahki haberden sonra araştırma yaparken rastladım yazınıza.7 aylık bebeğim var.sabah haberde 2016 son kul.tarihli demir damlaları aciliyetle toplatılıyormuş.herkerin haberi ola.bendeki 2015 son k.t. ama yine de kullanmayacağım.bunlarda hata olmadığını nasıl garanti ediyorlar.şüphe düştü bir kere kalbe.ilgililere duyurulsun buradan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bir üstteki yorum bir ay öncesine ait. öğrendiğimde tüm kanal ve gazetelere email atmıştım ancak yeni haber oldu, çok yazık.

   Sil