29 Aralık, 2012

1 yaş kontrolü, doktor notları

1 yaş kontrolünden geldik. tahlil için kan verdik, sonuçları öbür cumartesi alacağız. boyumuz 75 cm, kilomuz 9600.
gelişimsel olarak tablo olması gerekenden iyi. doktorumuzun odasına yürüyerek girdik, ona sürpriz yaptık :) kan verirken de pek ağlamadık... 
doktorumuzun inek sütüne yaklaşımı; acele etmeyin yönünde. bebeklik çağındaki protein yüklemesi obezitenin temellerini desteklermiş, 18 aya kadar pek sıcak bakmıyor.
bal verebilirmişiz artık.
atopik dermatititimiz için, bunlar zaman zaman belirecek ama 3 yaşında tamamen kaybolacak, cildi nemli tutun yeter dedi. ilaçların çoğu kortizonlu olduğundan önermiyor.
kulağımızı, dilimizi, burnumuzu, elimizi, gözümüzü gösterdik doktorumuzdan bi alkış aldık :)
gece beslenmesini kendi bıraktı dedim, akıllı çocuk dedi :) yoksa benim bırakmam gerecekti artık zaten bu dönemde.
oyun grubumuz için "çok iyi" dedi, gelişmsel açıdan çok faydası varmış.
birşeyi ağlayarak istediğinde eğer bir kez hayır demişsek, istediği kadar ağlasın, istikrarlı olacakmışız. yani neye hayır dendiyse ona sonuna kadar hayır. ama mümkün olduğu kadar az "hayır" kullanmak için, hayır dememizi gerektirecek şeyleri ortadan kaldıracakmışız. ki hayır sayısı azalsın, çocuğu bunaltmasın.
 
odasını ayırıp, biz de kendi odamızda yatacağız. gece her uyandığında gidip sakinleştireceğiz, yeniden uyutacağız ve kendi yerimize geri döneceğiz.
çocuk bu dönemde ağlayıp anneye sığındığında, onu regüle etmek için meme yada emzik kullanmayacağız. sakinleşmesi için başka yollar bulacağız ve o bunlar sayesinde duygularını kontrol etmesini öğrenecek. kontrollü olarak sizden uzaklaşır, geri gelir; kendini emniyette hissetmeye başlar dedi.
şu ara yürüyor olduğu için konuşmak istememesi normalmiş; nöbetleşe gelişim böyle bişeymiş :) yürürken dil becerisini durdurması, yada tam tersi durum da mümkünmüş.
ayakkabı tercihi; tabanı çok sert olmayan, ortopedik yada anatomik olmayan, patik ayakkabıdan biraz daha sert tabanlı "ilk adım" ayakabıları.
evde mümkün olduğunca çıplak ayakla veya çorapla, dışarıda da bu tarz ayakkabılarla yürüyecekmiş. evde zaten hep çıplak ayak yürüyoruz :)
oyuncak tercihini sorduğumda ise, şimdiden sonra oyun kurun dedi. evcilik, arabacılık, doktorculuk, alışveriş oyunu vb.. gibi.
siz bir iş yaparken onu da dahil edin dedi. mesela çamaşır asıyorsanız, mandalı o uzatsın falan gibi... dahil olmak zihinsel gelişimi açısından faydalı olurmuş.
bizden bu kadar :)
herkese sevgiler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder