17 Ocak, 2013

1 yılın uyku bilançosu

Jr. geçtiğimiz Aralık ayının 22sinde 1 yaşını devirdi.
ve "herşey mi bu kadar zor sn Jr?" başlıklı yazıma gelen bir yorum, beni bu yazıyı yazmaya sevk etti. "son 1 yılda nasıl uyuduk, uykumuzu aldık mı, bıraksalar daha uyur muyduk" konulu blog yazımıza buyrun lütfen :)

öncelikle Jr. çok çok çok küçükken böyle deneyimlerimiz olmuştu, o sebeple bu küçük adam; geceyi gündüzü ayırt etmeyi ve gece daha uzun blok uykular uyumayı öğrenebildi. temel sağlam yani ;) bu blogu gururla uykusuz annelere sunduğumda, onlar da hemen yayınlayarak tecrübelerimi daha geniş kitlelere ulaştırmama yardımcı oldular. sağolsunlar çok :)

şimdi gelelim Jr 2.5 aylıkken yazdığımız bu yazının üzerinden, geçen 10 ayda neler değişti.
 • bizim ufaklık doğduğu 22 aralık 2011 tarihinin akşamı 20:30da uyuyordu ve ondan bugüne bu saat hiç değişmedi ve her akşam 20:30da uyudu.
 • eğer diş, gaz, naz yada caz değilse her gece 2 defa anne sütü içmek için uyandı.
 • 7. aydan sonra sıkıntılı zamanlarımız başladı, dişler daha zor çıkmaya başladı, uykularımız daha çok bölündü. 7 ile 9 ay arasında bazı geceler 45 dakikada bir uyandığımız bazı geceler 2 - 5 nöbetine dikildiğimiz çok oldu.
 • 9. aydan sonra kesintiyi gene gecede 2 uyanmaya düşürdü.
 • ancakj şartlar ne olursa olsun, kaçta yatarsa yatsın, bu 9. aya kadar her sabah 5:30da uyandı.
 • 9. aydan sonra biraz daha uzun uyuyarak 6da uyanmaya başladı.
 • 10. ay itibariyle gece emmelerinden birinden vazgeçti.
 • ama bu vazgeçiş "kesintisiz uyku" anlamına gelmedi. alışık olduğu saatlerde yeniden, yeniden uyanmalar devam etti.
 • yine de eğer gerçekten ateş, ağrı, acı ve de naz, gaz, caz üçlüsü gibi durumlar yoksa hiçbir zaman 2den fazla uyanmadı.
 • 11. ayda geceleri biraz daha rahat uyumaya başladı. gece uyanmaları bazen 1 çoğu zaman 2 ama çok çok ender olarak 3 ve üzeri oluyor.
 • 1 yaşını devirdiği ilk günlerde çok sıkıntılı yazılar not aldım buraya. bunların sonucunda 2 küçük azı dişi arka arkaya geldi. "sebepsiz uykusuz gece olmaz" diyor yani Jr, nokta.
 • Jr. bugün 13 aylık ve tam 12 tane dişi var. ben o dişler 20ye tamamlanana kadar kesintisiz uyku beklemiyorum kendisinden ama gene de bugüne kadar gösterdiği bu "kitap - melek bebek" performansından oldukça memnunum. o da memnun eminim ki böyle mışıl uykular uyuyabiliyor.
bugüne kadar Tracy Hogg olsun, Harvey Karp olsun,  Kim West yada Aletha Solter olsun başucu kitaplığımdan ayrılmadı. hepsinin söylediği tek bir ortak şey var; "bebekler uykuya geçişi bilmezler ve bunu bilmediklerinden uyumakta zorlanırlar." 
yani bebeğiniz bir sebepten olsun uyumadığında, bu durumu herhangi birşeye bağlamak yerine sadece "uyumadı bu gece" demek yeterli benim lügatımda, zira doktorumun dediğine göre, sırf "annem buralarda mı" diye kontrol amaçlı bile uyanabilirmiş.

ben artık Jr.ın her uykusuzluğunda söylenmekten vazgeçtim, bu blog yazısı da buna kanıt olsun. neticede bebekler uyumazlar, onlar uyusa da anneleri uyumazlar, zira o ara "ne oldu da böyle uzun uyudu, iyi mi acaba, birşeyi yoktur umarım" diye düşünerek bebekleri hakkında endişelenir ve onları özlerler.
uykusuzluk bebeklerin değil, annelerin kaderidir.

ben de tüm bu düşünceler eşliğinde, bebeğimin güzel uyuduğu geceleri buraya not aldım, aldım ki ayarının kaçtığı bir gece, bunları hatırlayıp şükredebileyim. çünkü pek az anneye nasip olur böyle güzel uykular uyuyan bir bebek. ve o bebek ayda bir hafta uyumasa ne olur değil mi :)
biz oğlumla ikimiz, tüm minik kuzulara mışıl uykular diliyoruz.

sevgiler :)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder