09 Nisan, 2013

gece beslenmesini nasıl bıraktık

Jr. yaşamının ilk 6 ayında doya doya anne sütü aldı. ama biz, başından beri bunu bir öğün alışkanlığında yaptık. yani emzirme aralıklarına dikkat ettik ki bu bir atıştırma mantığına dönüşmesin. bir dahaki emzirme seansına kadar memenin orda olmayacağını bilsin ve karnını sıkı sıkı doyursun diye düşündük hep ve öyle de oldu. her emzirme öğününde doyasıya emdi ve bir sonraki öğüne kadar atıştırmayı gerektirecek bir durumun oluşmasına izin verilmedi. peki nedir atıştırma diye sözünü ettiğim şey? bebek ağlar, anne memeyi açar ve bebek emer. her durumda, her fırsatta, her ağlamada bu yapılıyorsa bebek susturulmaya yönelik davranış geliştiriliyordur ve bebek, bunların çoğunda doyacak kadar beslenmez. iki fırt çeker ve uzaklaşır memeden.
doktorum en başında söylemişti bana, her ağlamaya meme veya emzik uzatma sakın diye. çünkü ağlamalar çeşit çeşit, herbirinde acıkmış olması anormal olurdu sanırım :)
bu şekilde yaşamın ilk günlerinde 2 saat aralı beslenen Jr. daha sonraları 3 saatte, ilerleyen zamanda 4 saatte bir meme ile buluştu ve karnını doyurdu. 6. ay bitip de ek gıdaya geçtiğimizde de önce ek gıdasının tadına baktı, kapanışı anne sütü ile yaptı ve 6. ay itibari ile gece beslenmesinin sayısını uykuya dalarken 1 ve uyku içinde 2 adet olmak üzere 3 seans ile sınırladım. böylece 20:30da emerek uyuyan Jr. 23:30 ve 3:30 gibi yeniden besleniyordu ve sabah kahvaltısının sonuna kadar anne sütü almıyordu. bir çeşit düzen kurmuştuk ve tıkır tıkır işliyordu. bu süreçte Jr. geceleri her uyandığında meme gelmeyeceğini biliyordu. emzikli bir dönemdeydi ve emziğini verip, pışpışlayıp, sırtını sıvazlayıp bir şekilde uyutuyorduk. 10. ay civarında bir gece, Jr. 3:30da emmek istemedi. bunu bir işaret algılayan ben, sonraki gecelerde de o saatte emzirmedim. uyandığındaysa bildiği
miz uyutma yöntemleriyle uykuya dalmasını sağladım. süper gidiyorduk ama hala 20:30da emip uyuduktan sonra 23:30da canhıraş bir şekilde uyanıp emmek istiyordu.23:30 defterini de 13 aylıkken kapattık. ona da bir gece Jr. o saatte uyanmayınca ben karar verdim ve ertesi gecelerde uyandığında su vererek sakinleştirip uyutmayı seçtim. 10 puanlık bir performsansla Jr. bunun da üstesinden geldi.

şimdi ben bu satırları yazıyorum ya, yaşamayan birinin bunları anlaması gerçekten zor ve bazı bebekler anneye, memeye o kadar düşkün ki, Jr. bu konuda onlara iyi bir örnek olmayabilir.
eğer çalışan bir anne olsaydım, geceleri emzirmeyi bu kararlılıkla bırakır mıydım, bunu cevaplaması çok zor. benim şansım gündüzleri de emzirebiliyorum, çalışmıyorum, evdeyim... o sebeple bu yazıyı, kılavuz bir yazı olmasından ziyade, bizim kendi tarihimize bir not olsun diye yazmış olduğumu belirtip noktalamak istiyorum. annelere ve bebeklere her zaman, her türlü kararda ve uygulamada kolaylık diliyorum :)
sevgiler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder