06 Mayıs, 2014

yes sir ;)


Olgu; buraya geldiğimizin ilk haftası  Abu Dhabi'de eski ve gerçek anlamda bir montessori okulu olan, "Butterfly Montessori Pre School" a başladı.
ilk 2 gün kendisine eşlik ettim. ağlarsa yanında olmak istedim.

gerçi Türkiye'den alışıktı kreş nasıl bir yer, nasıl yaşanır, neler yapılır konularına ama gene de bazı hatlarıyla burası onun için değşikti, yeniydi. kendisini buraya kayıt ettirirken, "artık büyüdüğü ve İmge'nin abisi olduğu için abi okuluna gitmesi gerektiğini, o yüzden onun için bu okulu seçtiğimizi" anlattım. anlayışla karşıladı, sevindi. gene de bu durum, ara sıra ağlayıp, okulu reddetmeye çalışmasına engel olmadı :)

pek çaktırmasa da, sanırım okulu sevdi ama ilk 2 hafta kadar dille ve iletişimle ilgili sıkıntıları oldu. ona rağmen hergün okuluna gitti. sadece; "Fransızca ve İngilizce" seçenekli çift dilli eğitimi seçtiğimiz okulda, Fransızca konusunda biraz frene bastık. Çünkü Fransızca sınıfında sayıca azlardı ve Olgu'nun çok ağlayıp sıkıldığına bizzat şahit oldum. bu konuyu az biraz erteledik.
İngilizce konusunda ise iyi gidiyoruz sanırım.


biz evde hayatımıza Türkçe devam ediyoruz. Olgu okulda ve dışarıda birebir yaşadığı İngilizce hayatı hiç garipsemiyor. ona aldığımız kitapları Türkçe de İngilizce de okuyoruz. pek çok şeyi anlıyor artık. 
bu hafta okulda 4. haftası.
okulda 2. haftasının içindeyken, bir keresinde benim "do you understand me?" soruma "okey" diye cevap verip beni çok şaşırtmıştı küçük adam :) hızla anlamaya başladığını düşünüyorum. çünkü dışarıda başkalarıyla konuştuğumuzda da "good bye, good morning, see you" gibi kalıpları kullanıyor.
dünden beri de evde bize ilk ingilizce şarkısını söylüyor;


baa, baa, black sheep
have you any wool
yes sir, yes sir

three bags full


galiba bu iş oluyor :)

erken yaşta "dil öğrenme"nin adı aslında "dil edinmek"miş. o yüzden bu kadar iyi gidiyor. ona yabancı bir dil gibi gelmiyor bu öğrendiği. 

kısacası herşey yolunda gidiyor :)
deneyimlerimiz arttıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

sevgiyle kalın :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder