11 Kasım, 2014

abu dhabi duuu...

ne zamandır yazacağım, çok ara verdiğimin farkındayım... aslında bu işe gerçekten zaman ayırmak istiyorum, nasıl oluyorsa olmuyor. çamaşır, bulaşık, ev işlerini sayamıyorum bile çocuklar yeterince vaktimi alıyor. hoş, iyi ki varlar, iyi ki alıyorlar... onlarla tazeleniyorum...
Abu Dhabi ile ilgili yazabilmek istiyorum ne zamandır, bir türlü notlarımı bir tek yere toplayamadım. ama daha da fazla ara vermemek adına ilk izlenimlerimi hatırladığım kadarıyla toparlamak istiyorum. 

 • burası da daha önce yaşadığımız, yine bir ortadoğu ülkesi olan Katar'a benziyor. ilk olarak beni etkileyen şey, park yeri sorununu çözmüş bu insanlar... gerçekten. her yer otopark. otoparklarda ödeme yapabildiğiniz makinalar var, isterseniz yanınızdaki nakitle, isterseniz satın alıp yükleme yaptığınız kartla, kalacağınız süre kadar park yeri ücreti ödeyerek aracınızı bırakabiliyorsunuz. ücretler de çok ucuz, sadece 2 aed tutar ile 1 saat, 15 aed ile 24 saat park yerini kullanmanız mümkün. yalnız bazı alışveriş merkezlerinin de otoparkları ücretli, o kısım biraz garip :)
 • yollar 6 şerit ve arabalar çok büyük olduğu için trafikte araç kullanmak ekstra ekstra dikkat istiyor. çünkü hem bu büyük araçlar, hem de taksiciler nasıl bir güce sahip olduklarını sanıyorlarsa, gerçekten çok kötü araç kullanabiliyorlar.
 • şu ara Abu Dhabi, en güzel mevsimini yaşıyor. gündüz hava sıcaklığı 35 dereceyi geçmiyor. sabahları serin hissetmeye başladık bile :) 
 • denize girmek mümkün, güzel plajlar var. özellikle family beach olanları ve mümkünse ücretli olanları tercih etmek yerinde olur, çünkü geçen haftasonu gittiğimiz plaj, family and ladies yazıyor olmasına rağmen, aralarında nasıl bir akrabalık ilişkisi olduğunu anlamadığım birçok maganda ile doluydu. buna dikkat ederseniz deniz keyfiniz kaçmaz :)
 • ve tabii ki, elinizi sallarsanız avm ye çarpıyorsunuz. bu sıcak memlekette insanlar avm gezmekten başka pek birşey yapmıyorlar sanırım. biz yine de açık ve güzel havada fırsat buldukça kendimizi dışarı atmaya çalışıyoruz.
 • pek çok şey pahalı aslında, benzin hariç :)
 • sanki seneler evvel Katar'da kalırken hayat bu kadar pahalı değildi veya biz çoluk çocuğa karışıp da ev borcuna girmediğimiz için farketmiyorduk. ev kirası ve okul masraflarını cümle içinde kullanmıyorum bile, çok çok merak eden olursa google da biraz arama yapmak cevabı verecektir.
 • burda Katar'dan farklı olarak toplu taşıma oldukça yaygın. klimalı otobüs durakları hayat kurtarıyor :D
 • organik ve sağlıklı beslenmek zor değil, biraz arayınca gerçekten güzel şeyler bulunabiliyor ama öyle sebzeyi meyveyi mevsiminde yiyeceğim derseniz, burda herşey biryerlerden ithal olduğu için ülkelere has bir mevsimlik çizelge çıkarmanız gerekebilir ki zor bence.
 • cep telefonunuza kuracağınız bir uygulama olan "abu dhabi taxi" ile bulunduğunuz heryere taksi çağırmanız mümkün.
 • "çoluk çocuk ne yapacağım ben buralarda" diye düşünenlere de "abu dhabi mums" hemen yardımcı oluyor. haftanın 6 günü, .çeşitli saatlerde değişik yaş gruplarına hitap eden aktivitlerle dolu bir programı olan bu oluşum, gönüllü çalışan expat kadınlardan oluşuyor. katıldığınız aktivite başına yaptığınız ödeme ile giderlerini karşıladıkları bir binada hizmet veriyorlar. hizmet de denemez aslında, gönüllü bir çalışma sonuçta :) üye olursanız pek çok aktiviteye ücretsiz yada düşük ücretle katılmanız mümkün ancak biz henüz düzenli bir takvim oluşturmadığımız için katıldıkça ödeme yapıyoruz. mesela 30 aed karşılığı 2 saat süreli mix & match oyun gruplarına katıldığımız oluyor.
 • hemen hemen her binanın spor salonu ve yüzme havuzu var. her ne kadar bizim binanın havuzu buraya geldiğimizden beri "under renovation" olsa da :/
 • ağaca, yeşile hasret kaldık ki o ayrı bir konu. zaten tek tük yeşillik alanlar var, bir de arada kesilmiş ağaçları gördükçe içim kararıyor.
sonuç olarak, geçtiğimiz nisan ayından beri burda yaşıyoruz ve pek çok şeye alıştık, Olgu okulda mutlu, yeni okulu çok içimize sindi. 
kısacası şimdilik herşey yolunda :)
uzun aranın kusuruna bakmayın, vakit buldukça yazmaya devam edeceğim ben.
sevgiler,


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder