11 Kasım, 2014

menenjit aşıları

ülkemizde aşı takviminde 5li karma içinde menenjit aşısının da olduğu söyleniyor. bu doğru, ancak bilinmeyen şu ki, menenjit mikropları çok çeşitli ve en tehlikeli olabilecek türlerin aşıları maalesef sağlık bakanlığının aşı takviminde yer almıyor. bu aşıları özel olarak satın alıp yaptırmanız gerekiyor.
bu aşıların ikisi Türkiye'de bulunuyor, bunların isimleri, Menactra ve Nimenrix.


  • Menactra, 9 ile 15. aylarda iki doz veya 2 yaştan sonra tek doz uygulanıyor.
  • Nimenrix ise 1 yaşında tek doz olarak uygulanıyor.

bizim Ankara'daki çok sevdiğimiz doktorumuz, maliyet açısından 1 yaş kontrolünde Nimenrix'i uygulamayı uygun bulduğunu söylemişti. ancak oğlum küçükken bu aşılar yoktu ve Menactra Türkiye'ye Olgu 2 yaşına girdiğinde gelmişti. o yüzden Olgu 2 yaşında tek doz Menactra oldu. Şimdi İmge 9 aylık ve ben hala 9-15 aylarda Menactra mı olsun yoksa 1 yaşında Nimenrix mi uygulayalım, kararsızım. burda Nimenrix var mı, onu araştırıyorum.

bu aşılardan farklı olarak Bexsero, en tehlikeli olan B tipi menenjit mikrobuna karşı uygulanan bir aşı ve maalesef Türkiye'de bulunmuyor. eğer çocuğunuz beşli karma ve Menactra uygulandıysa bile Bexsero'yu da bulursanız uygulamanızda hiçbir sakınca yok, hatta faydası var. bu aşıyı yetişkinler de 2-3 ay arayla 2 doz olarak vurulabilir.

menenjit ile ilgili detaylı bilgilenmek için buraya, aşılar hakkında ilgili bir makaleye ulaşmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Menactra için; tık 
Nimenrix için; tık
henüz ülkemizde yok ama Bexsero ile ilgili bilgilenmek için de buraya bir tık

sevgiler,Hiç yorum yok:

Yorum Gönder