14 Temmuz, 2012

Jr büyürken okuduklarım

başucu kitabım; Tracy Hogg & Melinda Blau'nun, adı Türkçe'ye "Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler" olarak çevrilen kitabı. Bu kitap gerçekten her yeni anneye başucu kitabı olmalı. Bebeklerin doğumdan itibaren 1 yaşına kadar olan dönemlerinde uyku, beslenme ve daha pek çok problemli davranışına nelerin sebep olabileceğini ve bunları nasıl karşılayıp, nasıl çözebileceğinize dair öneriler sunuyor. Ben kitabın DVD hediyeli olanını almıştım. Videoları da babamızla izliyoruz ki, bebek bakımı konusunda ortak bir dil geliştirebilelim. özellikle uyku konusunda sıkıntılarınız varsa, eminim Tracy Hogg, harika metodlarıyla sizi şaşırtacak :)
aynı ikiliye ait ve çevrilen adıyla "Çocukluğa Geçiş Sorunlarına Mucize Çözümler" okunmak üzere sırasını bekliyor.
Jr. a uyku eğitimi verdiğim dönemde başvurduğum bir diğer kitap; Dr. Harvey Karp - adı "Mahallenin En Mutlu Bebeği" olarak çevrilmiş. Bu da bebeğinizin, yaşamının ilk aylarında uyku sorunlarına çözüm aradığınızda başvurabileceğiniz bir kaynak kitap. açıkçası Dr. Harvey, kundak sever tavırlarıyla benim pek ilgimi çekmedi ama tam olarak da kundak karşıtı sayılmam.. hatta yarım kundakla bebeklerin daha huzurlu uyuduklarını biliyor ve destekliyorum. Eğer bizim Jr. uykusever bir bebek olmasaydı bunu da gözü kapalı denerdim eminim :)
Dr Harvey Karp'ın "Mahallenin en Mutlu Yumurcağı" adlı kitabının ise, yayınevinden aldığım bilgiye göre yeni baskısı hazırlanıyor. Çıkar çıkmaz edineceğim.
Bir arkadaşımın tavsiyesiyle dün aldığım, İspanyol bir çocuk doktoru olan Carlos Gonzales'in "Çocuğum Yemek Yemiyor" adlı kitabı ise, kitaplıktaki yerini aldı. Ek gıdaya geçtiğimiz şu dönemde, "iştahın ihtiyaçla orantılı" olduğunu vurgulayarak başlayan bu kitabın da bu dönemde bize iyi bir kılavuz olabileceğini düşünüyorum.

bunların dışında Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin'in kitapları iyi birer kılavuz. İhtiyaç anında başvurulabilecek çok faydalı bilgiler ve ipuçları içeriyor.
hamileliğimde almış olduğum "Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler" ve "Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler" adlı kitapları da okumanızı tavsiye ederim.

son 6.5 ayda hayatımıza giren kitaplar bunlar.
hepsini daha sonra detaylı ve içerik olarak da paylaşabilmeyi umuyorum.

tavsiye niyetine de bu blogu yazdım diyor ve noktalıyorum :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder