22 Temmuz, 2012

melek uykuları

doğduğu günden beri Jr. akşam 8 ya da 8.30 oldu mu uyur ve doğduğu günden beri sabah 5.30 ya da 6 oldu mu neşe içinde uyanır.yine üstelik 2 aylıkkenden beri akşam 8de uyuyunca gece 2ye kadar hiç uyanmadan uyuyabilir. tüm bu cümlelerin herbirine kocaman bir mavi boncuk taktım, haberiniz olsun.

Jr. 2 aylıkken ona uyguladığımız uyku eğitimi hakkında burada uzun uzun yazmıştım. kendisi tam 5 aydır bize ve kendisine hiç eziyet etmeden güzel uykular uyuduğu için çok ama çok şanslı bir anne ve baba olduğumuzu yeniden vurgulamak isterim.

2 aylıkken yazdığım yazı uykusuz anneler kulübünün sayfalarına taşınınca, bir anne, "bu gerçek mi" diye sorarak başladığı bir not iliştirdi yazıma. 
hayatta en sevmediğim şey, bir annenin bir başka anneye, annelik dersi vermesidir, bunu çok iyi biliyorum. o sebeple herhangi bir anneye akıl yürütecek değilim ancak uyumayan bebeğinizin tüm bu süreçte başka bir sıkıntısı olmadığınıza emin olmanızı isterim. açlık, kolik, hastalık, diş çıkarma vesaire gibi… çünkü huzursuzluğunu yenmesi için ona yardımcı olduğumda, bebeğim kolayca uyuyor gerçekten, evet gerçekten.
kimseye birşeyleri yanlış yapıyorsunuz demiyorum ve bebeklerin uyku kodlarıyla doğduğu konusunda hak da veriyorum. ben de konu olan yazıma bu şekilde başladım zaten, “çok şanslı bir anneyim.” ancak bu demek değil ki ikinci bebeğimde de bu kadar şanslı olacağım. belki ben de ikincisinde çok zorlanacağım bunu şimdiden bilmiyorum ama okuduğum, öğrendiğim ve uyguladığım yöntemin çok faydasını gördüm. dikkat ederseniz tek bir yöntemden söz ediyorum, çünkü birden fazla yöntemi uygulamak ve zaman içinde bunları değiştirip bir istikrar sağlamamış  olmak, bebeğin bunların hepsini birden reddetmesine yol açar.
dilerim tüm uykusuz bebekler bir an önce mışıl uykularına kavuşur. bebeğine uyumayı öğretebilmiş bir anne olarak size bu kadarını söyleyebilirim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder