12 Ağustos, 2012

çocuğum yemek yiyor :)


yemek olayı bizim için bitmiştir.
bundan sonra ne Jr. üzülsün ne de ben. bu kadar. nokta.
herşey Carlos Gonzales'in Çocuğum Yemek Yemiyor adlı kitabını bir arkadaşımın tavsiye etmesi ile başladı. hemen sipariş verdim ancak okumak için elimdeki başka bir kitabın bitmesini beklemem gerekti. kitabım biter bitmez de bu keyifli yolculuğa pardon, kitaba büyük bir heves ve heyecanla başladım. bir solukta okudum ve Jr. ve kendim için çok güzel bir yatırım yaptığıma karar verdim.

"çocuğunuzu yemek yemeye zorlamayın, onu hiçbir koşulda, hiçbir nedenle, hiçbir şekilde, hiçbir zaman zorlamayın." 

diyor Gonzales. işin ana fikri bu. kısaca hepsi bu.
ne kadar da güzel bir yöntem, artık Jr. da rahat ben de.

"onu zorlamayın" derken kaşıkla "uçak" yapmayın, şarkılar veya televizyonla oyalamayın, hepsini bitirmesi için vaatlerde bulunmayın, tehdit etmeyin, yalvarıp yakarmayın, çocuğunuz olmasından yararlanmayın, araya büyükannesini sokmayın, kardeşleriyle kıyaslamayın, "iyi" ve "kötü" çocuklardan bahsetmeyin, önündekini yediği takdirde tatlı yeme şartı koşmayın demek istiyoruz."

yani ek gıdaya başlayan bir çocuğu zorlamazsanız, eline bazı yiyecekleri tutuşturur ve kirliliğe aldırış etmeden, onun bundan çıkardığı keyfi izlerseniz, bebeğinize yemeğini sunar ve yemediği takdirde ısrarcı olmazsanız ileride bunlar size güzel yemek yiyen çocuk olarak geri dönebilir, benden söylemesi. bu kitabı tüm taze anneler okusun. hatta çocuğu bebeklikten çıkmış olan anneler de okusun. hamileler de okusun, zira emzirmekle ilgili de güzel notlar var içinde.
bunu okur ve Carlos Gonzales'i ciddiye alırsanız siz karlı çıkarsınız. 
bebeğinizin karından söz etmiyorum bile :)

sevgiler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder