14 Nisan, 2014

bez devri kapanıyor mu? vol.1

en çok bundan korkuyorum.
nedense ne emziği bırakamamaktan, ne gazlı dönemin sona ermeyeceğinden, ne uykusuzluktan, ne uyku eğitimlerinin sekteye uğramasından, ne ağlamasından, ne aşısından... kısacası hiçbirşeyden korkmadım bu tuvalet konusundan korktuğum kadar.
nedense içimde bir huzursuzluk...
sanki sabrım yetmeyecek bu konuya...

ama bir gün gelecek, ben de çişi ve kakayı temizlemek zorunda kalacakmışım, kurtuluşum yokmuş :)hikaye şöyle başladı;
dünden önceki gün, "bez takma" dedi bizimki bana. ekledi sonra, "anne külot al bana"... bu talimatlar üzerine gittik ikea'ya, Ankara'daki evimizde de bulunan, tanıdığı bildiği lazımlıktan aldık geldik. üstüne de sipariş verdiği şimşek mc queen'li külotlardan alıp birini giydirdim kendilerine ve yarım saat arayla sordum durmadan, "çişin var mı", "çişin geldi mi"... 2 kez lazımlığa isabet, üçüncüde "anne şortum ıslandı" diye koştu geldi bizimki.

uzmanlara göre yanlış ama bana göre doğru olan şeyi yaptım; üzgünüm ama kendimi çok hazır hissetmiyorum henüz, bu sebeple gece yeniden bez bağladık Jr.ın poposuna. sabah okula da bezle gitti. neticede, benim henüz kafamda düşünce balonu bile değilken, Jr.ın tamamen kendi planlaması dahilinde gelişen bu konu, beni hazırlıksız yakalamıştı. ancak akşam olunca "anne çıkar bezi" dedi yine.. "lacivert külot giydir"... pekala giydirdim. yemek yendi, ardından lazımlığa bir kez çiş isabet ettirildi. derken korktuğum cümle kulaklarımda yankılandı; "anne kaka yaptım"... "hayır" dedim, "şaka yapıyor"... bunu tabii ki içimden söyledim. dış sesim ise; "hadi gel bakalım tuvalette" dedi. gerçekten yapmış :/ bu kısım çok eğlenceli olmadı tabii. çok üzülerek gece yeniden bezledim. tabbi bunu kendisine şu şekilde açıkladım; "sana gece külodu alacağım ve sonra gece de bez takmayacağız. tamam mı?" ve evet, Jr. "tamam" dedi bu konuya :)
şimdiye kadar her konuda atıp tutan ben, acaba şimdi yanlış mı yapıyorum, bunu henüz bilmiyorum. belki de önce evdeki, tuvalet konusuyla ilgili tüm eksikleri tamamlamak (alıştırma külodu, yatak pedleri vesaire...) ve Jr.ın okula ara verdiği bir zamanı seçmek uygun olacak. ben bu zamanı, okulun yaz tatiline denk getirmeyi düşünmüştüm ama tabii Jr. öyle düşünmemiş olacak ki, bu ara bu işe kalkışmış bulduk kendimizi. 
ben henüz tuvalet konusunda düşünmemiştim, çünkü; buraya yeni geldik, ülke değiştirdik, okul değiştirdik, dil değiştirdik... Jr. için çok fazla değişken var, erteleyelim diye düşünmüştüm. ama benim oğlum değişikliklere dirençli çıktı, sanki biz yıllardır burdaymışız gibi davranıyor... ertelemek istememin nedenlerinden biri; okul konusu... bu konuda onlarla ben aynı şeyi uyguluyor olmalıyız çünkü.... okulda bezleyip evde bez takmamak olmaz diye düşünüyorum ama işte işleri  rayına oturtana kadar erteliyordum. neticede artık tez elden bu konuyu, okulla da görüşmekte fayda var gibi görünüyor. onlara artık "bez takmadığımızı" söylememiz gerekiyor.
şimdi plan şöyle gelişecek; önümüzdeki hafta 20-24 nisan arası okul tatil. buna haftasonunu da eklersek tam tamına 9 günümüz var Jr.la eylem planımızı harekete geçirmek için. bugün ayın 14'ü olduğuna göre, 4 gün sonra tam 18'inde bu işe start verip, bezleri tarihin tozlu raflarına kaldırmayı planlıyoruz. yani ben planlıyorum. yani o güne kadar geçecek olan 4 günlük zaman zarfında, kendimi bu işe daha hazır hissedebilmeyi umuyor ve kendime bol şans diliyorum :) 
zira, Jr.ın şansa falan ihtiyacı yok, her konuda olduğu gibi bunun altından da başarıyla kalkabilecek potansiyele sahip...

gelişmelerle yeniden karşınızda olacağız,
şimdilik hoşçakalın :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder