18 Eylül, 2012

Çocuğunuza Kulak Verin

son birkaç gündür hangi blogcu annenin sayfasına tıklasam tek bir isim çıkıyor karşıma, Dr. Aletha Solter.
peki kimdir bu Aletha Solter derseniz, Slingomom, kendi sayfasında şöyle bahsetmiş,

"Türkçe’ye ‘Doğal Ebeveynlik’ olarak tercüme dilen Attachment Parenting'in şiddetli bir savunucusu, bir psikolog olan Aletha her zaman aşırı uçlardan kaçmış. Yani çocuğu tek başına bir odada bırakarak ağlatmaya inanmadığı gibi bebek her ağladığında ağzına meme dayamayı da önermiyor.

Aletha'nın kendi geliştirdiği Aware Parenting ise şunları vurguluyor;

1) Doğal ebeveynlik. Anne-çocuk bağının kuvvetli olması çok önemli. Bebeği sling ile taşımak, beraber uyumak, emzirmek, bebek her ağladığında yanında olmak ve mümkünse en azından ilk 1 sene bebekten ayrılmamak gerekiyor.

2) Ödül Yok Ceza Yok.

3) Stress ve travmanın iyileştirilmesi ve önlenmesi. Aletha, davranışsal ve duygusal problemlerin en büyük nedeninin stres olduğunu düşünüyor. Stresin dışa vurumu ise öfke nöbetleri, ağlamak, gülmek, titremek olabiliyor."


ağlamakla ilgili olarak Aletha'nın bakış açısı, ağlamayı durdurmamak yönünde. bebeğin anne kucağında ağlamasına, öfkesini dışavurmasına ve bu şekilde sakinleşmesine izin vermek gerek diyor.
ağlamanın 2 temel sebebi olduğunu savunuyor; iletişim ve stresten kurtulmak amaçlı.
yani küçük bebeğimizin veya çocuğumuzun, sebebi ne olursa olsun ağlamasına ilgi göstermek gerekiyor. yani temelde, bir çocuk ağlıyorsa ilgiye ihtiyacı var demek. ağladığında onun yanında olmalı ve onu anladığımızı gösterebilmeliyiz. bu şekilde duygularını dışa vurmayı öğrenmesine yardımcı olabiliriz.

Aletha'nın kendi kaleminden;

Çocuğun her zaman güvende olduğuna ve onu dinlediğinizi bilmesi gerekiyor.

Önce güven ve bağlılık ardından kocaman bir kucaklama gelir. Çok ceza veren bir anne hatasını fark edip devamlı sarılmaya başlarsa da çocuk için bir soru işareti anlamına gelir ve beklenen tepkiyi vermez. Yapılacak ilk şey onun güvenini kazanmak. Onu dinlediğinizi, anlamaya çalıştığınızı bilmeli. Zaten yaramazlığın nedenleri ilgi çekme ihtiyacı, bilgi eksikliği ve strestir. Çocuklarınızı bu şekilde yetiştirdiğinizde ergenlik dönemlerinde de problem yaşamazsınız. Çocuk, annesi ile her şeyi konuşabileceğini, onunla birlikte ağlayabileceğini bilmeli.

Çocukların ileriki yaşlarda doğru kararları verebilmeleri için bilgiye, ilgiye, sevgiye ihtiyaçları vardır. Böylece büyüdüklerinde yaşamak için çalışmak zorunda olacaklarını bilecekler, hayatın kötülüklerini öğrenecekler. Bunları anlamalarını sağlamak için ceza vermeye gerek yok. Eğer bir problem varsa yapılacak şey basit: konuşmak yani duygularını ifade etmesine izin vermek.

kısacası herşeyde olduğu gibi bebeğimizle, çocuğumuzla olan ilişkimizin anahtarı "güven". bu olduğu zaman herşey aşılıyor. annesiyle, babasıyla herşeyi konuşabileceğini, duygularının gözardı edilmeyeceğini bilen çocuk için ceza ve ödül sisteminin de gereksizliğini ve yanlışlığını vurgulamış Aletha.

kendisinin ceza ve ödül ile ilgili seminer notlarını paylaşan blogcu annelere de çok teşekkür etmek istiyorum. sayelerinde hem cezanın hem ödülün neye yaradıklarını neye yaramadıklarını okuma ve öğrenme şansı yakaladım. keşke Aletha'yı Ankara'da da dinleme şansımız olsaydı. çok isterdim.

bu konu ile ilgili bulabildiğim tüm blog yayınlarına, başta slingomom blog sayfasından ve sonra burdan, burdan, burdan ve burdan ulaşabilirsiniz.

Aletha Solter'in Türkçeye çevrilmiş kitaplarını da burdan edinebilirsiniz.
ben bugün sipariş verdim bile :)
sevgiler.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder