16 Ekim, 2012

oto koltuğu alırken

Jr. 10 ayı geride bıraktı. aslında 1 yaşına kadar geriye dönük oturması gerekiyordu koltuğunda ama şartlar boy uzaması şeklinde değişince yeni bir koltuk almak şart oldu. biz de geçen haftamızı ve haftasonumuzu bu işe ayırdık.
oto koltuğu alırken dikkat edilecek pek çok şey var, öyle rengine, şekline bakıp seçmek ileride sıkıntı yaratabilir. çünkü oto koltuğu bir aksesuar değil bir güvenlik aracıdır. 
satın alırken dikkat edilecekleri bir liste halinde yazmak istiyorum zira minik yavrunuz 1.35 metre boy ve 36 kiloya ulaşana kadar çocuğunuzu oto koltuğunda oturtmaya devam edeceksiniz.
 • öncelikle alacağınız oto koltuğunun bebeğinizin boy ve kilosuna uygun olduğundan emin olmalısınız. bebeğiniz büyüdükçe oto koltuğunu ugun yaş ve kiloya göre değiştirmeyi ihmal etmeyin. 
 • alacağınız oto koltuğunun uluslararası güvenlik standartlarını sağladığını gösteren testlerden geçmiş olması gerektiğini unutmayın. ülkemizde en çok rağbet gören güvenlik standartları ECE R44 04, Adac, TNO,ÖAMTC-Test, Stiftung Warentest
 • tanımadığınız birinden 2. el almamaya çalışın. daha önce nasıl kullanıldı, kaza geçirdi mi bilemeyeceğinizden, bilseniz de emin olmayacağınızdan bu tür güvenlikle ilgili ihtiyaçlarınızı ya tanıdıklarınızdan 2. el alın ya da mümkünse birinci el almaya çalışın. eğer ikinci el almak zorunda kaldıysanız şuna da  dikkat edin; çocuk koltuk teknolojisi hızla ilerlemektedir. dolayısıyla 5 yılı geçmiş oto koltuğu satın almayın. ayrıca kazaya maruz kalmış bir oto koltuğu güvenlik kabileyetlerini kaybetmiş olabilir ve siz bunu sadece ürüne bakarak anlayamayabilirsiniz. dolayısıyla bu tür bir bebek koltuğunu tercih etmeyin. ikinci el bir oto koltuğu alıyorsanız güvendiğiniz veya tanıdığınız birisiden almalısınız.
 • hafif yatırılabilen koltukları tercih edin. uzun seyahatlerde bebeğinizin rahat uyuyabilmesi ve boynunu olabildiğince az bükülmesi bu özellik gerekiyor. 
 • son yıllarda üretilen araçlarda otomobilin gövdesine sabitlenmiş bazı kancalar koltuk arasına bırakılır. oto koltuğu bu kancalara sabitlenince çok daha güvenli bir montaj ortaya çıkmaktadır. İste bu  sabitleme mekanizmasına isofix denilmektedir. oto koltuğunu emniyet kemeri ile araca bağlamak yerine isofix denen sistemle bir baza üzerine monte etmek koltuğu aracın bir parçası haline getirir ki bu durum emniyet kemeri ile bağlamaktan daha emniyetlidir. Bu isofix bazı araçlarda fabrika çıkışı olan bir özellik, bazı araçlara ise düşük bir ücret karşılığı sonradan takılıyor. 
 • oto koltuğunun yan güvenlik unsurları olmalıdır. çarpışmalarda yolcular sadece öne değil sağa ve sola doğru da hareket ederler. bebeğin vücudunun ve kafasının bu tür sağ ve sol alanlara hareket edip başka bir alana çarpmasında iyi bir oto koltuğu engelleyici rol oynar. oto koltuğunun yanlarındaki bariyerler bu görevi elastikiyet sağlayarak yerine getirmelidir. bebek ve çocukların en riskli bölgeleri kafa ve boyunlarıdır. Bu alanlar henüz zayıftır ve bir bebek oto koltuğu boyun ve kafa desteği konusunda mutlaka güvenli olmalıdır. 
 • kılıfının çıkarılıp yıkanabilmesi temizlik işinizi kolaylaştıracaktır. 
 • yazın terletmeyen özel havlu kılıflardan alabilirsiniz. 
 • oto koltuğunun iç malzemesi darbe emici strafor ile kaplı olmalıdır. Bunu kumaşı kaldırarak görebilirsiniz. oto koltuk kumaşı ile koltuk arasında yer alan straforun esnek ve kaliteli olması gerekir. herhangi bir olumsuzluk durumunda bu straforlar esnek tampon görevi yaparlar. straforlara dokunarak kaliteleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. bu konu çok önemliymiş ve piyasada içinde strafor olmayan ürünler de var, alırken buna dikkat edin.
 • aldığınız oto koltuğunu montajını ya kendiniz kullanma klavuzunu kullanarak ya da satın aldığınız yerdeki görevliye yaptırın. 
 • ve dikkat; oto koltuklarının güvenlik testleri saatte 90 kilometre hızla yapılmaktadır. eğer trafikte saatte 90 kilometreden daha hızlı gidiyorsanız oto koltuğuna güvenmeyin!
tüm bu anlattıklarımın altını çizmiş olmak açısından şu test videosunu izlemenizi öneririm.
en önemlisi ... bebeğiniz o koltuğa oturmamak için ne kadar ağlarsa ağlasın bunun bebeğiniz için olmazsa olmaz bir kural olduğunu unutmayın ve seyahatiniz  süresince oto koltuğundan bebeğinizi kaldırmayın. eğer çok fazla ağladığını ve bir sıkıntısı olduğunu düşünüyorsanız aracınızı emniyetli bir şekilde sağa çekin ve bebeğinizin sıkıntısını öyle gidermeye çalışın. hareket edeceğiniz zaman mutlaka tekrar oto koltuğuna oturtmayı ihmal etmeyin ve kemerlerin bağlı olduğundan emin olun. bu kural benim olmazsa olmazım. yol ister 2 dakika sürsün, isterse 8 saat. ilk işimiz Jr o koltuğa oturunca kemer bağlamak oluyor. bizimki koltuğunda sıkıldığında eline çift emzik veya  anahtarlık  vermek her zaman işe yarıyor. taktiklerimizi deneyebilirsiniz :)

tüm bu maddeleri hesaba katarak çıktığımız alışveriş yanda fotoğrafını gördüğünüz chicco key1 plus oto koltuğunu satın almamızla sonlandı. yeni koltuğunda Jr.a keyifli yolculuklar dileriz.
bayram öncesi bir yazı olduğundan, eğer bu uzun bayram tatilinde yola çıkacaksanız, sizlere şimdiden güvenli yolculuklar diliyorum. trafik canavarı olmayın lütfen :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder