27 Haziran, 2012

Kep taktık, diplomamız da yolda

ODTÜ’de Enformatik Enstitüsü binasının zemin katında, Bilişsel Bebek Araştırmaları Merkezi (BeBeM), 6 ve 10 aylık bebeklerde dil gelişimi üzerine bir çalışma yürütüyor. Projenin başında Dr. Aslı Altan var, sponsoru TÜBİTAK. 
Bebeğinizle gidiyorsunuz, çalışma 15 dakika sürüyor ve bebeklerin henüz konuşmadan Türkçenin özelliklerine ne kadar duyarlı olduklarını ölçüyorlar. Proje kapsamında çocuklara sesli uyumuna uygun, vurgusu Türkçe'dekinin tersine olan ve fakat Türkçe olmayan sözcükler içeren cümleler dinletiyorlar ve bebeğin bu sözcüklere karşı olan reaksiyonunu kameralar aracılığıyla kaydedip değerlendiriyorlar. Çalışma süresince bebek hep annesinin kucağında oturuyor.
Çalışmanın sonunda bebeklere kep takıp fotoğraflarını çekiyorlar. 10 aylık olduklarında yapılan 2. çalışmanın karşılığında da bebeğiniz "bilim bebeği" diplomasını almaya hak kazanıyor.

geçtiğimiz cumartesi günü biz ordaydık. keyifli bir çalışma oldu. önceki gün aşı olmuş olduğumuzdan Jr. biraz tatsızdı ama gene de verimli olabildi.
hem bilime katkımız oldu, hem de kepimizi taktık. 10. ayda diplomamızı da alacağız.

Ankara'da olan ve bebeği 6. ay içinde olan anneler, hemen başvurun derim. araştırma çok güzel, katılım az maalesef. Sizin bebeğinizin de bilime kocaman bir katkısı olsun :)

web sayfaları:   bebem.ii.metu.edu.tr
Basında proje ile ilgili çıkan haberler:
http://bebem.ii.metu.edu.tr:8081/Bebem/basinda-bebek-dil-gelisimi/hurriyet-gazetesi


TV haberleri:
ATV’de 05.03.2012 tarihinde ana haber bülteninde yayınlanan haber:
http://webtv.atv.com.tr/webtv/videoizle/atv-ana-haber/570


NTV’de Sedat Küçükay’ın25.03.2012 tarihli Haftasonu programı
http://www.yildiz.tv/?act=dvr&chan=canlintv&seekTime=25-03-2012%2010:32

3 yorum:

 1. Çok tatlı olmuş bu Jr. ben de Ankara'dayım bu projeden haberim vardı biz de beş ayımızı doldurduk yani 6 ayın içindeyiz bu ay mı gitmeliyiz? Ben yazından öyle anladım yoksa 6. ayı doldurduktan sonra mı gitmeliyiz bilgi verirsen sevinirim. Allah Jr. Üniversiteden mezun olduğunu da göstersin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 6 ay +12 ya da -12 gunluk bebeklerle çalışıyoruz. Lutfen detaylar için bizi arayın. tel: 210 7864
   cep: 0 537 990 4073
   Sevgiler,
   Dr. Aslı Altan, BeBeM ODTU

   Sil
 2. evet 6. ayın içindeyseniz gitmelisiniz :)
  dilerim, hep çocuklarımızın iyi günlerini görmek kısmet olsun

  YanıtlaSil