27 Haziran, 2012

yeni tatlar keşfindeyiz

ek gıdaya geçiyoruz. nasıl olacak kestirmek çok zor :) her yediğimize yutkunan bir bebek olmasına rağmen kaşık onun ağzına doğru yola çıktığında kontrolü mutlaka kendi eline almak isteyen bir kçük canavarla karşılaşıyoruz. biz de hemen durumu onun kontrol etmesine izin veriyoruz ve sonuç, işte şu fotoğrafta gördüğünüz gibi oluyor her defasında :) ve her mama girşimimiz banyoda sonlanıyor. neyse ki yaz ve havalar sıcak :) üşürüz diye bir derdimiz olmuyor.
gelelim şu kalabalık cumartesiye; aynı gün 6. ay kontrolümüz için doktorumuzun kapısını çaldık ve bakın bize neler dedi;

birincisi, anne sütü her ek gıda öğününden sonra verilecek. anne sütü, kahve dedi :) yani aksatmadan emzirmeye devam. yani her öğünden sonra kahvesini mutlaka alacak. 1 ay daha kahvaltı yok. sabahları kalkınca ve gece yatmadan evvel ve gece uyanırsa emmeye devam edecek.
bunun dışında;
*tuz, bal, inek sütü, şeker, tropikal meyveler(kivi, çilek, ananas gibi), yumurta beyazı 1 yaşa kadar yasak.
*hedeflerimiz; 8. ay bittiğinde evde özel bebek yemeği pişmeyecek. ve 10. ay bittiğinde eline köfte, börek verince yiyecek.
*ek gıda döneminde ilk ay; sebze, meyve, yoğurt ve çorbalar verilecek. blender kullanılmayacak. meyve suyu verilmeyecek. cam rende ile meyve rendeleyip yedirebiliriz. sebzeler çatalla ezilecek.
*ek gıda döneminde 2. ay; kahvaltı (yumurta, peynir vesaire) eklenecek. kıyma, tavuk, balık dönemine geçilecek ama bu sözünü ettiğim ek gıda döneminde 2. ay, yani önümüzdeki ay.
*prensiplerimiz;
-bebek yemeğini sofra düzeninde, mama sandalyesinde yiyecek.
-bebek, anne, baba ve evdeki diğer kişilerle aynı yemeği yiyecek. eş zamanlı beslenecek.
bunun için yemeklerimizi zeytinyağlı yapacağız, salça kullanmayacağız, tuz yok. pul biber hariç diğer baharatlar kullanılabilir. ki bu zaten benim mutfak düzenim. yani bizim evde bebek için değişen bi denge olmayacak. örneğin kendimize yaptığım yeşil fasulyeden, ona çatalla ezerek, suyuna tam tahıllı bir ekmek ufalayarak verebileceğim.
-eline kaşık verilecek ve oynamasına izin verilecek. yukarıda da yazdığım gibi zaten bizim her yemek maceramız banyoda bitiyor :D
-yeni bir yiyecek denenmeden evvel önce verilen 2 gün süreyle verilip beklenecek. yani aslında bu 3 gün kuralı ama doktor 2 gün dedi. aşağı yukarı aynı şey.
-konserve mamalar, kaşık mamaları; dışarıdaysak, tatildeysek, acil durumda çıkış kapısı olacak. evde kaşık maması hazırlayıp yedirmeyeceğiz.
-yoğurdumuzu kendimiz yapacağız ki zaten öyle yapıyoruz. ancak köyden süt almaya devam etmeyeceğiz :( pastörize çiftlik sütü kullanacağız. çiftlik dediğim aoç, ankaradayız ya :)

2 yorum:

 1. Benim oğluş da sizin oğluşla aynı tarihlerde doğmuş anladığım kadarıyla 9 ayını doldurmak üzere. Kahvaltıda ne yediğini merak ediyorum. Benim oğlum yumurtayı çok seviyor ama peynire falan gelince burun kıvırıyor hergün de yumurta vermek istemiyorum. Değişik peynirler de denedim aslında ama hiç birini yumurta kadar sevmedi:( Başka annelere de danışıyorum herkes şunu koy bunu koy karıştır mama gibi yesin diyor ama öyle de çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Bebe bisküvisini de kendim yapıp veriyorum ama ona da "cık" diyor. Acaba ne yapsam kii???

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba,
   geçtiğimiz 1.5 ay boyunca bulamaç şeklinde kahvaltı etti benim oğlum. evde, sütten kestirerek kendi yaptığım tuzsuz, yağsız peynir, yani aslında tuzsuz lor, içine 1 tatlı kaşığı pekmez, 1 yumurta sarısı, ve rondodan geçirip un haline getirdiğim ceviz, badem karışımından 1 tatlı kaşığı. bunların hepsini ıhlamurla ıslatıp karıştırdım, ekmek içi, evde yapılmış bebe bisküvisi de konabilir fakat ben koymadım.
   buna ek olarak kahvaltısının yanında kaşıkla ıhlamur içirdim, domates yedirdim. bazen bu bulamaca yumurtayı koymadım, onu tavada ayrı pişirdim. bu kahvaltıyı hep yedi, itirazı olmadı. ancak son 1 haftadır tadları birbirinden ayırdım ve itirazlar başladı. ancak ben böyle vermeye devam edeceğim, sonuçta yiyor, diğeri kadar keyifli yemese de bunu da kabul ediyor.
   alışacaktır eminim.
   bence artık karıştırmayın, ben 8.5 aylık olana kadar karıştırp sonra ayırdım, artık tatları alması gerekiyor. bebeğiniz 9 aylık olmuş, gurme bebek web sayfasını bir inceleyin derim. kolay gelsin :)

   Sil